(© Fot. Archiwum UOKiK)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Prezes UOKiK. Właściciele portalu pobieraczek.pl umyślnie wprowadzali w błąd konsumentów. Kara finansowa to prawie 240 tys. zł.

W sprawie portalu pobieraczek.pl zapadło właśnie orzeczenie utrzymujące decyzję Prezesa UOKiK. Kara finansowa będzie dotkliwa, bo sięgająca prawie 240 tys. zł.

Przeciwko spółce Eller Service, właścicielowi portalu pobieraczek.pl wszczęto postępowanie na podstawie licznych skarg konsumentów. Skuszeni namowami portalu, że usługa jest bezpłatna, w ciągu 10 dni mieli oni pobierać pliki za darmo.

Jak ustalił Urząd, korzystanie z tej usługi było jednak płatne. Moment rejestracji był pierwszym dniem zawarcia umowy odpłatnej, która trwać miała nawet rok. Opłatę naliczano już od pierwszego dnia, a nie jak mówiło hasło reklamowe, po 10. dniu.

Praktyka taka w ocenie urzędu jest nieuczciwa i wprowadzająca w błąd. Prezes UOKiK uznała, że naruszono zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na właścicieli pobieraczek.pl karę w wysokości 239 140 zł. Oprócz tego spółka miała publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treści decyzji i zmienić regulamin na jasny i czytelny dla konsumenta.

Sąd potwierdził winę właścicieli portalu, stwierdzając, że działanie miało charakter umyślny i utrzymał wysokość kary finansowej.

Jednocześnie urząd informuje, że wyrok nie rozwiąże automatycznie wszystkich problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem pobieraczek.pl, czytamy na di.com.pl.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!