Od kilku dni obserwujemy podkowce pojawiające się po zimowej absencji z powrotem na kościelnych strychach. Na razie jeszcze nieśmiało, pojedynczo.

Po długiej, upartej i wytrwałej zimie, która postanowiła wyrównać statystyki za swoje koleżanki z lat ubiegłych, nadeszła upragniona wiosna… A wiosna, jak wiadomo, niesie ze sobą zmiany, ciepło, energię, słońce oraz śpiew ptaków. Ten ostatni można by przetłumaczyć: seks! Seks! Seks! Seks! Opierzeni mieszkańcy Polski coraz liczniej przybywają do kraju i …pośpiesznie zakładają rodziny. Za rozmnażanie lada dzień wezmą się ich skrzydlaci pobratymcy pokryci futerkiem – nietoperze.

W przypadku gacków i ich kuzynów do kopulacji doszło już przed zimą. Samice czekają jednak z zajściem w ciążę całą zimę, czekają na przebudzenie pokarmu, czyli licznych gatunków owadów. Ponieważ z każdym niemal dniem i nocą lata ich coraz więcej, także nietoperze kończą okres hibernacji. Wśród nich również te najrzadsze – podkowce małe.

Od kilku dni obserwujemy podkowce pojawiające się po zimowej absencji z powrotem na kościelnych strychach. Na razie jeszcze nieśmiało, pojedynczo. Ale już w drugiej połowie kwietnia samice powinny stworzyć zgrupowania zwane koloniami letnimi, rozrodczymi. To w tak dobranym strychowym towarzystwie grupowo matki będą rodzić i wychowywać młode nietoperzyki.

Podkowce małe, pochodzące z niektórych rejonów Beskidów, mogą się miło zdziwić. Dlaczego? Ponieważ do grona strychów wzorcowo wyremontowanych w sposób przyjazny nietoperzom doszły cztery nowe kościoły i jeden młyn. Zmianę poszycia dachu na trwały, miedziany oraz zabezpieczenie stanowiska podkowców wraz ze specjalnie oznaczonymi wlotami przeprowadzono w zimie. To czas, gdy nietoperze przebywają w jaskiniach i innych podziemiach a prace „strychowe” można wykonywać bez obaw wypłoszenia latających lokatorów. Wspomniane obiekty, w których remonty przeprowadzono w ramach projektu „Ochrona podkowca małego w Polsce” znajdują się w miejscowościach: Trzcianie, Kamionce Małej, Jaworznej, Kamionce Wielkiej i w Pierśćcu.

Oprócz bezpiecznych i otwartych miejsc wlotu (które dla podkowca, nietoperza nieznoszącego przeciskania się przez ciasne szczeliny, muszą być średnicy przynajmniej płyty kompaktowej), na wiosenne nietoperze czeka nieprzeciekający dach, przytulne chropowate deski do przyczepienia się i platformy do zbierania guana, wyścielone specjalną paroprzepuszczalną folią. Nietoperzom życzymy spokojnego mieszkania! I owocnej wiosny!

Projekt „Ochrona podkowca małego w Polsce” jest finansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

współautor: Łukasz Iwaniuk

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!