W sobotnie popołudnie, miłośnicy poezji mieli okazję wziąć udział w spotkaniu poetyckim z bytomskim poetą, Szymonem Birą. Autorskie spotkanie odbyło się w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.

Podręcznik królowej, to drugi tomik poetycki,młodego bytomskiego poety Szymona Biry.

Swój debiut autorski Szymon Bira zaznaczył już trzy lata temu, wydając pierwszy zbiór wierszy Światło umieranie.

Jak piszą krytycy literatury, poezja zawarta w Podręczniku królowej, to "zbiór, w którym wiele rzeczy nie jest tym, za co się podaje. W rzeczywistości rozszerzonej o przestrzeń ożywionej wyobraźni, bohaterowie tych wierszy, ukrywają się w odgrywanych rolach dla zabawy, udają dorosłych, a może dorośli udają dzieci, odprawiają rytuały w piaskownicy. Są i tacy, którzy pragną szczerości i odkrycia się dla innego."

Tytułowy wiersz z drugiego tomiku poezji Szymona Biry.
Podręcznik królowej

Małe karty
zmieszczą się nawet dłonie
twardy zapis
wystawny
nie kończy tej historii

złotawa obroża
jak obwoluta
i nie w miejscach
w których się kończy

podobno nie siada się
na królowej
jest nazbyt delikatna

do końca jak różdżka
wśród zwłok
widocznie świeci
według dawnych zasad
30.01.2009


Podczas autorskiego spotkania, poeta przedstawił zebranym nowe wiersze, które znajdą się w kolejnym zbiorze, a nie wykluczone, że ich promocja będzie miała miejsce także w Biurze przy Rynku 7.

Dla dwudziestoczteroletniego poety, jest to kolejny krok na drodze do szerszego zaprezentowania swojego dorobku szerszemu gronu miłośników poezji. Nie bez znaczenia może miał też termin spotkania w Biurze Promocji Bytomia, w którym zostały także przyznane Nagrody Prezydenta Bytomia Muzy w dziedzinie kultury.

Podręcznik królowej - Szymon Bira
Tomik poezji Podręcznik królowej powstał przy współudziale gminy Bytom.
Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe Atut 2011

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!