Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało anielsko-diabelską wystawę, która przeniesie nas w świat magii. Anioł i diabeł od wieków gościli na deskach teatru, czego owocem jest zaprezentowana ekspozycja.

Opozycja dobra i zła, anioła i diabła to motyw wielu powieści, fabuł filmów, a także spektakli teatralnych, czego doskonałym przykładem jest wystawa przygotowana przez Centrum Scenografii Polskiej (oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach, plac Sejmu Śląskiego 2).

Na deskach teatrów gościły te postaci w różnych okresach: począwszy od religijnych przedstawień, tj. moralitetów czy szopek bożonarodzeniowych, a skończywszy na współczesnych adaptacjach perełek literatury światowej (np. „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa).

Wchodząc do sal muzeum przeniesiemy się w świat magiczny, pełen wierzeń i ludowych wizerunków tak dobrze nam znanych. Na kartach Biblii jesteśmy świadkami walki dobra ze złem, obrońcami pozytywnych wartości są istoty anioły. Ich piękne oblicza są odzwierciedleniem czystej, niewinnej duszy, a niebiańska biel w którą są przyobleczone, jest kontrastowa dla mrocznej czerni diabła, w przypadku wystawy z Muzeum Scenografii gry kolorów czerni i bieli będą idealnie obrazowały przeciwne charaktery postaci.

Atmosferę wystawy najlepiej oddaje cytat z dzieła naszego narodowego wieszcza, gdyż „Cicho wszędzie, głucho wszędzie”, jedynie gdzieś z mroków wyłaniają się z jednej strony sylwetki wiszących diabełków małych i dużych, stojących wiszących, a z drugiej widzimy oświetlone anioły. Diabły, diabełki czasem przerażające, innym razem to jedynie chochliki, duszki, które chcą popsocić, stanowią dla zwiedzającego doskonałe studium rodzajów tych istot oraz ich odmiennego charakterów wynikającego ze źródeł przekazu.

Wśród zaprezentowanych eksponatów mamy zarówno kukiełki z Teatru Lalek w Warszawie (spektakl „O diabełku, który chciał być dobry), jak i szkice kostiumów do przedstawienia „Doktor Faustus” (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu).

Wizerunki diabelskich istot pochodzą np. ze szkiców do przedstawień pastoralnych czy szopek przybierają czasem upiorne kształty, nastrój grozy potęguje przyciemnione światło i dolatujące z ekranu głosy, czasem zawodzenia (wyświetlane są fragmenty spektaklu „Bal u Wolanda. Diaboliada z songami” z chorzowskiego Teatru „Rozrywki”). Widzowi aż włos się jeży na głowie, gdy z ciemności nagłe z sufitu wyrasta czarci posłaniec z piekieł.

Gdy już złapiemy na moment oddech, nasze skołatane nerwy ukoi widok anielskich chórów, przepięknych postaci rzeźbionych na kawałkach drewna, ale także manekiny odpowiednio przebrane, oprócz tego nie zabraknie też anielskiego atrybutu, czyli skrzydeł białych jak śnieg i miękkich jak puch unoszących się w powietrzu. Gra świateł, odpowiednio dopasowane do ciemne, czarnej kolorystyki figury diabłów i aniołów sprawią, że poczujemy się jakbyśmy zwiedzali po kolei piekielne kręgi w „Boskiej komedii” Dantego.

Anielsko-diabelska wystawa to podróż w głąb stereotypów kulturowych, utartych i głęboko zakorzenionych w naszym umyśle, bo czy wyobrażamy sobie te postaci inaczej niż zrobili to m.in.: Andrzej Stopka, Władysław Daszewski, Adam Kilian czy Krystyna Zachwatowicz? Wystawa, choć chętnie i licznie odwiedzana przez młodzież i dzieci szkolne, z pewnością zainteresuje dorosłego odbiorcę, gdyż przypomni czas jego młodości, np. opowiadanych bajek, ale także uświadomi mu pewne ponadczasowe przesłanie – że zmieniają się czasy, sytuacje polityczne, wierzenia, ale pewne wyobrażenia o takich prawdach jak dobro i zło pozostają niezmienne. Wszystkim osobom podróż polecam odwiedzenie tej niezwykłej wystawy, która zaprowadzi nas od nieba do piekła.

Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba.
Motyw Anioła i Diabła na scenie teatru polskiego
drugiej połowy XX w.

19 grudnia 2011 - 31 marca 2012

Ceny biletów:
Bilet dla grup zorganizowanych obejmujący udział w lekcji/wykładzie wraz z zajęciami plastycznymi i prezentacją multimedialną– 6,00 zł/osoba
Bilet normalny – 9,00 zł
Bilet ulgowy – 5,00 zł
Bilet dla grup (od 3 osób) – 4,00 zł/osoba

Warto zainteresować się ofertą Happy Hours, która pozwala na obejrzenie wystawy w każdy drugi piątek miesiąca (cały dzień) w cena promocyjna 1,00 zł, wtedy też ekspozycja jest czynna do godz. 19:30
Istnieje też możliwość zakupu wspólnego biletu do Muzeum Śląskiego i
CSP dla gości indywidualnych – 15 zł normalny, 10 zł ulgowy (ważny 14 dni od daty zakupu)
Karnet roczny – 120,00 zł cały; 70,00 zł ulgowy

Centrum Scenografii Polskiej ];Centrum Scenografii Polskiej[/a]

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!