Podsumowanie 19.kolejki PGNiG Superligi mężczyzn

Piotr Górecki
Za nami 19. kolejka PGNiG Superligi mężczyzn. Pewny komplet punktów zdobyli piłkarze ręczni Vive Targów Kielce oraz Orlenu Wisły Płock. Niespodzianka w Opolu, gdzie miejscowa Gwardia pewnie pokonała zespół Azotów Puławy.

Gwardia Opole – KS Azoty Puławy 30:26 (16:14)

Tego nie spodziewał się żaden z kibiców w Puławach. Wzmocnieni zwycięstwem nad wicemistrzem Polski Orlenem Wisłą Płock szczypiorniści Azotów Puławy jechali do Opola po niemal pewne 2 punkty. Dodatkowy handicap dla Puławian stanowił brak dwóch kluczowych zawodników gospodarzy Remigiusza Lasonia oraz Filipa Scepanovicia.

Opolanie wyszli do gry mocno zdeterminowani by sprawić niespodziankę z silnym przeciwnikiem, jednak początek spotkania nie wskazywał na niespodziankę. W drużynie Azotów świetnie w spotkanie wszedł Michał Szyba, który skutecznie wykańczał akcje Puławian. Skuteczność Szyby zauważyli szkoleniowcy z Opola, którzy postanowili wyłączyć z gry reprezentanta Polski zmieniając sposób obrony oraz dokonać zmiany w bramce, w której pojawił się Adam Malcher.

Były zawodnik Zagłębia Lublin bardzo szybko i skutecznie nie pierwszy już raz w spotkaniu z Puławianami "zamurował" bramkę. Świetna gra bramkarza gospodarzy oraz doskonała gra rozgrywających w tym m.in. Nenada Zeljica (zdobywca 7 bramek) pozwoliła Gwardii sensacyjnie cieszyć się ze zwycięstwa.

To już trzecia wygrana Opolan z ostatnich czterech spotkań. Gwardziści z 11 punktami zajmują już 10 lokatę w tabeli tracąc zaledwie 3 punkty do miejsca premiowanego fazą play-off. Czy w ostatnich 3 kolejkach będą równie skuteczni i rzutem na taśmę awansują do fazy play-off?

Udziału w play-offach są już pewni szczypiorniści Azotów Puławy. Podopieczni Bogdana Kowalczyka prezentują sinusoidalną formę (wygrana z Zagłębiem, porażka z Chrobrym, wygrana z Płockiem, porażka z Opolem). Porażka w Opolu spowodowała, że "Azotowcy" zamiast awansować na 3 miejsce w tabeli PGNiG spadli na 5 lokatę. Stało się tak dzięki zwycięstwu w Głogowie Górnika Zabrze.

Chrobry Głogów - Górnik Zabrze 26:33 (12:18)

Spotkanie zespołów aspirujących do 3 lokaty po rundzie zasadniczej, zapowiadające się jako hit kolejki rozczarowało. Już na samym początku Głogowianie popełniali głupie błędy, co skrupulatnie wykorzystywali gracze z Zabrza. Chaotyczna gra gospodarzy pozwoliła Górnikowi schodzić na przerwę z 6 punktowym prowadzeniem. Po przerwie trwał koncert dobrze usposobionych do gry podopiecznych Patrika Liljestranda, którzy odskoczyli swoim przeciwnikom na 8 bramek różnicy i konsekwentnie panowali nad sytuacją na parkiecie. Ostatecznie Chrobry Głogów uległ Górnikowi Zabrze 26:33.

Spotkanie kończące 19. kolejkę PGNiG Superligi rozpoczęło się od nerwowej gry gospodarzy, co szybko udzieliło się także Górnikowi. Skutkowało to wieloma zmarnowanymi sytuacjami, przez co po dwunastu minutach było dopiero 3:4. Przez całą pierwszą połowę utrzymywała się przewaga gości, a niezwykle skuteczny był Bartłomiej Tomczak. Po przerwie zabrzanie zagrali wręcz koncertowo i przejęli inicjatywę, odskakując na osiem bramek (14:22; 35 min.). Gospodarze nie byli w stanie zniwelować strat, natomiast goście raz po raz zaskakiwali ich dobrymi akcjami w ataku pozycyjnym i sięgnęli po komplet punktów. Dla zawodników Chrobrego była to już druga porażka z rzędu, dla Zabrzan 5 zwycięstwo z rzędu.

KPR Legionowo - Vive Targi Kielce i Gaz-System Pogoń Szczecin - Orlen Wisła Płock

Nie było niespodzianek w spotkaniach mistrza kraju Vive Targów Kielce z KPR-em Legionowo oraz Orlenu Wisły Płock z Gaz-System Pogonią Szczecin. W obydwu przypadkach faworyci nie zawiedli i zdobyli pewne 2 punkty.

Beniaminek z Legionowa nie przestraszył się jednak utytułowanego przeciwnika i przez dłuższy czas prowadził z Kielczanami wyrównaną walkę. Po przerwie gra Vive uległa zmianie i Kielczanie przejęli kontrolę nad tym spotkaniem. Zwycięstwo nad Legionowem Kielczanie okupili kontuzja Manuela Strleka. KPR Legionowo - Vive Targi Kielce 24:33 (11:14).

Równie ciekawe spotkanie z udziałem wicemistrza Polski obejrzeli kibice w Szczecinie. Przetrzebiona kontuzjami szczecińska Pogoń przez dłuższy czas toczyła wyrównany pojedynek z Wisłą Płock. Klasą samą w sobie był skrzydłowy Szczecinian Wojciech Zydroń, który wcielił się w rolę środkowego rozgrywającego i wywiązał się z tej roli znakomicie zdobywając 10 bramek dla swojej drużyny. O wyniku zaważył początek drugiej połowy, kiedy to zawodnicy z Płocka zdobyli 5 bramek pod rząd. Mecz zakończył się zwycięstwem Wisły Płock 37:32. Dla Pogoni to trzecia porażka z rzędu, Płocczanom po serii meczów bez zwycięstwa (porażka w lidze z Azotami, porażka w Pucharze Polski z MMTS-em Kwidzyn) udało się przełamać złą passę i odnieść niezwykle ważne w kontekście dalszej rywalizacji zwycięstwo.

PGE Stal Mielec - MKS Zagłębie Lubin 34:22 (19:12) i MMTS Kwidzyn - MKS Piotrków Trybunalski 27:27 (12:16)

W pozostałych dwóch spotkaniach Stal Mielec rozgromiła u siebie MKS Zagłębie Lubin (34:22), zaś MMTS Kwidzyn zremisował u siebie z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski (27:27).

Mielczanie z każdym spotkaniem wydają się być coraz mocniejsi. Twarda obrona, świetna dyspozycja bramkarza i skuteczność w ataku pozwoliła miejscowym odnieść pewne zwycięstwo, które umocniło Stal na 7 pozycji w tabeli.

Pełne emocji spotkanie obejrzeli z kolei sympatycy handballa w Kwidzynie. Do przerwy Piotrkowianin prowadził w "jaskini lwa" 16:12 i wydawało się, że praca Rafała Kuptela z drużyną z Piotrkowa nie pójdzie na marne. Doskonale poukładany zespół byłego zawodnika Wisły Płock pewnie prowadził grę raz po raz zaskakując gospodarzy. W drugiej połowie zabrakło doświadczenia, aby wywieźć z Kwidzyna upragnione dwa punkty. Dwubramkowe prowadzenie na dwie minuty przed końcem okazało się zbyt małą zaliczką. Ambicja i wola walki Kwidzynian pozwoliła im szczęśliwie zremisować spotkanie 27:27 i wywalczyć cenny punkt.