Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pójdź, dziecię! Ja cię uczyć każę!"

Marta Jenner
Marta Jenner
Wzór świadectwa maturalnego http://upload.wikimedia.org/wikipedia/common/b/b7/SwiadectwoMaturalne1.jpg
Wzór świadectwa maturalnego http://upload.wikimedia.org/wikipedia/common/b/b7/SwiadectwoMaturalne1.jpg Marcin Otorowski
Liceum, pupilek naszych władz oświatowych, coraz częściej nastawia się na produkcję "szarej masy" przeciętniaków. A jak słusznie zauważył Stanisław Jerzy Lec, nie każda szara masa ma coś wspólnego z mózgiem...

Ministerstwo Edukacji Narodowej, wprowadzone najwyraźniej w błogostan lekturą statystyk, postanowiło kontynuować działania w kierunku upowszechniania średniego wykształcenia.

W kwietniu 2010 r. zrodził się w bólach kolejny projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, który zakłada między innymi "rozszerzenie na szkołę ponadgimnazjalną możliwości promowania jeden raz w ciągu tego etapu edukacyjnego ucznia do klasy programowo wyższej, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych" (wrażliwych językowo Czytelników przepraszam w imieniu twórców projektu za fatalną składnię).

W uzasadnieniu projektu czytamy: "Przepis ust. 10 umożliwia jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego promowanie do klasy programowo wyższej również ucznia szkoły ponadgimnazjalnej, który nie zdał egzaminu poprawkowego. W obowiązującym stanie prawnym przepis ten dotyczy ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum. Zmiana ta pozwoli na równe traktowanie w tym zakresie ucznia każdego typu szkoły."

Tłumacząc z ministerialnego na nasze, oznacza to, że nawet licealista może za łaskawym przyzwoleniem rady pedagogicznej przejść do następnej klasy z zasłużenie otrzymaną jedynką, a co za tym idzie, z brakami uniemożliwiającymi dalsze zdobywanie wiedzy z danego przedmiotu. Licealista, czyli przyszły przedstawiciel elity intelektualnej, który w moim przekonaniu nie powinien być traktowany na równi z uczniami pozostałych typów szkół. Przypomnę, że "ogólniak" w założeniu oznacza liceum "ogólnokształcące", a nie "ogólnodostępne". W założeniu, bo w praktyce coraz częściej jest inaczej.

Pierwszym krokiem ku przepaści było utworzenie gimnazjów. Nie oszukujmy się, dla potencjalnych maturzystów trzecia licealna jest czasem straconym, a procedury nowej matury okroiły okres nauki w liceum do 2,5 roku. Egzamin gimnazjalny okazał się sitem o wyjątkowo dużych otworach, przez które prześlizgują się uczniowie marni, natomiast szczególnie uzdolnieni nie mają możliwości zaprezentowania się w pełnym blasku. Można go porównać do poprzeczki, pod którą można przejść, ale nie wolno jej przeskoczyć.

Niż demograficzny skłania dyrektorów mniej obleganych liceów do obniżania wymagań wobec kandydatów w obawie przed redukcją etatów. Efekty tych działań znakomicie ilustruje fragment dialogu na forum dla nastolatków (pisownia oryginalna):

- Jeśli mam taką średnią ocen to czy jest szansa, ze przyjmą mnie do liceum? 3.5 ;-I
- zależy od liceum. Każde inaczej przyjmuje ale u nas by sie dostałas nwet jak bys miała 2,0

Do absurdów zaliczam fakt, że licealista może przejść (przeleźć?) do następnej klasy, a nawet ukończyć szkołę z dwójkami na świadectwie. Wprawdzie wstydliwą nazwę "ocena mierna" zastąpił z czasem eufemizm "dopuszczająca", ale wymagania pozostały te same. Mierny inteligent? Dla mnie to wyrażenie brzmi niedorzecznie, dla reformatorów naszej oświaty najwyraźniej nie, skoro konsekwentnie brną w tym kierunku, ustanawiając 30-proc. próg zaliczenia przedmiotów obowiązkowych na egzaminie maturalnym.

Opisane wyżej poczynania są jeszcze do przyjęcia w szkole podstawowej i gimnazjum, które każde dziecko skończyć musi, jednak nie widzę dla nich uzasadnienia w szkole elitarnej, jaką jest i powinien pozostać "ogólniak". Odejście od tego założenia może się okazać dla liceów destrukcyjne - niedouczeni absolwenci, nieprzygotowani do podjęcia studiów i nieposiadający kwalifikacji zawodowych, przegrają wyścig o pracę z rówieśnikami, którzy ukończą technika lub "zawodówki".

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto