Zdjęcie promujące film Zdjęcie promujące film

Zdjęcie promujące film. (© UIP)

„Pokuta” z założenia miała być chyba podobna do „Labiryntu Fauna” – fabuła także toczy się wokół wybujałej dziewczęcej wyobraźni, która każdy realny szczegół analizuje z charakterystyczną sobie wrażliwością i przetwarza go - w tym wypadku, w pisarską wizję.

Briony, spędzająca lato w rodzinnym domu, do którego zjeżdżają kolejni krewni, znajduje sobie zajęcie w postaci pisania sztuk teatralnych. Rozdziela role między członków rodziny, lecz gdy orientuje się, iż nikomu zbytnio nie zależy na sukcesie przedstawienia, fantazja podsuwa jej kolejny atrakcyjny pomysł.

Tworzy tajemniczą, pełną niebezpieczeństw imaginację zdarzeń, dotyczących romansu jej starszej siostry Cecylii i syna gospodyni. Obraz śledzimy dwubiegunowo: wydarzenia realne przeplatane są poprzez ich wersje wyobrażone przez Brionę. Oczywiście te drugie są znacznie bardziej intrygujące – gdyż nieobiektywne, a w zamian pełne szalonej weny twórczej.

„Labirynt Fauna” bronił się jednak za sprawą dwóch czynników: klimat był bardzo baśniowy, a historia dotyczyła (poza osobistymi przeżyciami dziecka) również dramatycznego okrucieństwa. W przypadku „Pokuty” mamy do czynienia z melodramatyczną historią mezaliansu niczym z powieści Daniel Steele, wyobraźnia Briony zaś zbliżona jest bardziej do kryminalnej grozy niż bezkresnego świata baśni. I jedynie dzięki temu dreszczykowi emocji, film jest w jakikolwiek sposób interesujący. Przekonujemy się w nim jak daleko może popłynąć nieograniczona w żaden sposób dziecięca imaginacja.

W porównaniu z „Labiryntem”, „Pokuta” wypada blado i błaho. W obu przypadkach w świat dziecięcych fantazji wkracza nagle wojna i sieje w nim absolutny zamęt, niestety w wypadku „Pokuty”, po jej nadejściu pozostaje nam jedynie przeciętne, wojenne love story.

Trudno oprzeć się wrażeniu, iż jedynymi prawdziwie pokutującymi są widzowie, poświęcający dwie godziny na nudną historię miłosną, której osadzenie w atrakcyjnych realiach Anglii końcówki lat trzydziestych wcale nie pomaga.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: