Fragment zaproszenia na imprezę w Stębarku Fragment zaproszenia na imprezę w Stębarku

Fragment zaproszenia na imprezę w Stębarku. (© Stefania Najsarek)

W tym roku już 21 stycznia w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku odbędzie się okolicznościowa impreza pt. "Tatarzy pod Grunwaldem. Historia - dziedzictwo - szanse".

15 lipca bieżącego roku minie 602. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Każdego roku odbywają się tu spotkania przypominające te historyczne wydarzenia.

W tym roku już 21 stycznia w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku odbędzie się okolicznościowa impreza pt. "Tatarzy pod Grunwaldem. Historia - dziedzictwo - szanse". Początek o godzinie 14.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Mustafa Dżemilew przewodniczący Medżlisu* Narodu Krymskotatarskiego oraz Romas Jakubauskas Mufti Republiki Litewskiej.

W bogatym programie imprezy przewidziane są prezentacje filmów, wystawa fotograficzna Vladimira Caralunga, promocja książki prof. Selima Chazbijewicza pt. "Tatarzy pod Grunwaldem" oraz Fatimy Buinovskiej pt. "Kuchnia tatarska...".
Ta ostatnia połączona z degustacją niespodzianek kulinarnych, jakie przygotują
Dżaneta Bogdanowicz z Kruszynian i Eugenia Radkiewicz z Bohonik.

Obszerna część programu poświęcona będzie wspomnieniom o chanie Złotej Ordy Dżelalu el-Dinie, dowódcy wojsk tatarskich, poległemu podczas bitwy pod Grunwaldem. Wkład w uświetnienie uroczystości wniesie rzeźba Tomasza Pałki, pałka i sztylet Arkadiusza Czartoryskiego, koń i łuk Michała Sanchenko oraz ubiór i zbroja przygotowane przez Marcina Glinianowicza.

Atrakcją wieczornej części imprezy będzie pokaz walki bronią białą w stylu tatarskim oraz kulig tatarski z pochodniami.

Podjęty przez muzeum w sierpniu ubiegłego roku projekt ma na celu pozyskanie rekwizytów, popularyzację materiałów o tej jednej z największych bitew średniowiecznej Europy oraz ożywienie współpracy krajowej i międzynarodowej.
Przedsięwzięciu towarzyszy także myśl o rozwinięciu turystyki poza sezonem.

"Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Norwegii, która na ten cel wygenerowała środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, budżetu Państwa oraz Stowarzyszeniu Euroregion NIEMEN".

* Medżlis - 33-osobowy rząd wybierany przez zjazd przedstawicieli Krymskich Tatarów, odpowiednik naszego parlamentu.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!