Dzięki rozporządzeniom, które 26 stycznia br. przyjęła Rada Ministrów, funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają, od dawna oczekiwane, podwyżki uposażenia.

W projekcie budżetu na rok 2016 r. dla Policji przeznaczono dodatkowo ponad 269 mln zł na uposażenia oraz pozostałe należności. Pozwoli to na zwiększenie dotychczasowej przeciętnej pensji funkcjonariuszy Policji o 202 zł (wraz z miesięczną równowartością nagrody rocznej – 219 zł.).

Obecnie policjanci zarabiają średnio 4 372 zł, po zmianach przeciętne wynagrodzenie wyniesie 4 591 zł.

A oto jak przedstawiać się będzie resortowa „średnia” zarobków:

Straż Pożarna - 4 494 zł,
Policja - 4 591 zł,
Straż Graniczna - 4 622 zł,
BOR - 4 766 zł.

Należy wiedzieć, że wynagrodzenie policjanta to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień służbowy. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę itp.

Zajrzeliśmy do tabeli uposażeń ( netto) policjantów na wybranych stanowiskach służbowych zamieszczonej na stronie internetowej Komendy Głównej Policji./ Stan na lipiec 2015 roku/.

Kursant (1 grupa zaszeregowania), czyli funkcjonariusz, który przebywa na szkoleniu podstawowym, zarabia miesięcznie „na rękę” średnio 1.608 zł. Do tego zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w 2 grupie uposażenia, a jego zarobki rosną średnio o ponad 840 zł do kwoty 2.452 zł. Wraz z nabywanym doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych rośnie także uposażenie.
I tak na stanowisku referenta (3 grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 2.815 zł, a na stanowisku dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4 grupa) – średnio 3.162 zł.

Najliczniejszą grupę stanowią osoby zatrudnione na etatach detektywa i asystenta (5 grupa) – pracuje w niej ponad 22,5 tys. policjantów. Zarabiają oni średnio 3.400 zł miesięcznie.

Szósta grupę zaszeregowania obejmuje dyżurnych i specjalistów –średnie miesięczne zarobki -3.955 zł.

Na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla zarobki przedstawiają się następująco:

kierownik referatu - 4.096 zł,
zastępca naczelnika wydziału - 4323 zł,
ekspert - 4.899 zł.

Komendant powiatowy zarabia średnio 6.969 zł,
komendant wojewódzki - 8.974 zł,
zastępca komendanta głównego - 12.608 zł,
komendant główny Policji - 14.827 zł.

Od 28 stycznia br. pełnić będzie swoje pierwsze służby w terenie około 200 młodych policjantów, którzy ukończyli niedawno kurs podstawowy w słupskiej szkole Policji.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!