Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politycy i żołnierze świętują rocznicę "Cudu nad Wisłą"

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
Bitwa Warszawska
Bitwa Warszawska Domena publiczna/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish-soviet_war_1920_Polish_defences_near_Milosna,_August.jpg
Dziś przypada 89. rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Od wczoraj w całym kraju trwają uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie.

Dziś o 10.30 w ramach obchodów upamiętniających Bitwę Warszawską prezydent Lech Kaczyński wręczył 11 nominacji generalskich oficerom Wojska Polskiego i 2 awanse na stopień nadinspektora policji. Uroczystość odbyła się w Pałacu Belwederskim. Zdaniem Prezydenta „Polska musi mieć siły zbrojne, które odpowiadają jej miejscu w NATO i w Unii Europejskiej, dlatego nie można oszczędzać na armii” - podaje Polska TheTimes. Natomiast o 12 nastąpiła uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego.

Tymczasem Premier Donald Tusk wybrał się do Afganistanu, by odwiedzić polskich żołnierzy stacjonujących w Ghazni. Powiedział, że we wtorek rząd zamierza zająć się zakupem nowego sprzętu, m.in. śmigłowców. - Przede wszystkim musi być sprzęt, bo nie ma pożytku z żołnierzy, których nie można przewieźć względnie bezpiecznie, czy wyposażyć w broń. Jeśli będzie taka potrzeba uchwałą Rady Ministrów będziemy decydować o natychmiastowym zakupie stosownego sprzętu i wysłaniu tutaj do Ghazni. Mówimy o bardzo szerokiej gamie - podaje TVN24. Podkreślił przy tym, że na razie rząd nie zamierza wysyłać do Afganistanu nowych żołnierzy. Choć nie wykluczył takiej możliwości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przypomniał również o kapitanie Danielu Ambrozińskim, który zginął w poniedziałek w Afganistanie. Zwrócił przy tym uwagę, że 15 sierpnia, to „dzień dumy z oręża polskiego, dzień dumy z odwagi polskich żołnierzy na przestrzeni dziejów”, który stał się dniem żałoby po „kolejnym bohaterze w dziejach polskiego oręża”.

Hołd poległemu żołnierzowi złożył również prezydent Lech Kaczyński, podczas dzisiejszych odchodów. - Na wojnie są ofiary, ale nasze siły zbrojne muszą uczestniczyć w takich operacjach jak te w Iraku, czy w Afganistanie. To nasz obowiązek - podaje TVN24. Dodał przy tym: - Wojna jest wojną. Na wojnie są ofiary. Zginęli nasi żołnierze w Iraku, są ofiary i w kolejnej wielkiej operacji. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć nasze siły zbrojne muszą w tego rodzaju operacjach uczestniczyć. To nasz obowiązek, jako ludzi należących do pewnego kręgu cywilizacyjnego. Nasz obowiązek jako polskich patriotów - podaje TVN24. Zdaniem prezydenta Polska jako członek Paktu Północnoatlantyckiego i sojusznik Stanów Zjednoczonych uczestniczy w operacjach, które mają na celu niesienie pokoju i stabilizacji.

15 sierpnia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, nawiązując do czasów II Rzeczypospolitej. Wtedy było to Święto Żołnierza, które ustanowił minister spraw wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki rozkazem z dnia 4 sierpnia 1923 roku: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Święto Żołnierza było obchodzone do 1947 roku. W następnym roku wprowadzono Dzień Wojska Polskiego, który przeniesiono na 12 października, aby upamiętnić bitwę pod Leniono. W latach 1990-1992 święto to obchodzono 3 maja, upamiętniając w ten sposób dzień uchwalenia Konstytucji I Rzeczypospolitej. 30 lipca 1992 roku Święto Wojska Polskiego powróciło do tradycji i jest obchodzone 15 sierpnia.

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która przyczyniła się do obrony polskiej niepodległości. Józef Piłsudski zapytał wtedy swoich żołnierzy: „Co wybieramy, niewolę czy zwycięstwo?” Odpowiedź była jednomyślna: „Zwycięstwo do ostatniej kropli krwi”. 15 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie ruszyło na milionową Armię Czerwoną. Miała ona w planach zajęcie Warszawy, przejście do Berlina i dalej do Paryża. Wydawało się, że bitwa ta jest z góry przegrana, z powodu przewagi bezlitosnych oddziałów wroga. Jednak stał się cud, wyproszony przez gorącą modlitwę Polaków. Dzień ten przeszedł do historii jako największa i najważniejsza bitwa podczas wojny polsko-bolszewickiej. Była to zarazem jedna z trzech najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata.

Źródła:
Polska TheTimes
TVN24
strona Wojska Polskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto