Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Półmetek prezydentury Bronisława Komorowskiego. Jaka dotąd była?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Bronisław Komorowski został zaprzysiężony dwa i pół roku temu na najwyższy urząd państwa. Jako Prezydent stara się być arbitrem i politykiem nie chodzącym na pasku rządu. W ocenie większości społeczeństwa dobrze sprawuje swoją funkcję.

Minął półmetek 5-letniej prezydentury Bronisława Komorowskiego. W tym czasie Prezydent Komorowski podpisał blisko 500 ustaw, 2 zawetował, 5 skierował do Trybunału Konstytucyjnego (TK), a dziewięć w ramach inicjatywy ustawodawczej, wniósł pod obrady Sejmu. Prezydent od początku cieszy się niezmiennie, najwyższym wśród polityków, poziomem zaufania Polaków.

W pierwszej połowie kadencji, Prezydent Komorowski złożył przeszło 50 wizyt zagranicznych. Z punktu widzenia najważniejszych interesów państwa, zwołał 15 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zainicjował ponad 50 spotkań w Pałacu Prezydenckim, które odbyły się w ramach prezydenckiego Forum Debaty Publicznej.

"Służba pełna zadań i wyzwań"

Bronisław Komorowski złożył 6 sierpnia 2010 roku, przed Zgromadzeniem Narodowym, przysięgę prezydencką. W drugiej turze wyborów, 4 lipca 2010 r., pokonał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jako kandydat PO uzyskał 53,01 proc. głosów, a jego rywal – szef PiS zdobył 46,99 procent poparcia wyborców. W dniu wyboru (4 lipca) na prezydenta RP, Bronisław Komorowski pełnił obowiązki głowy państwa, które objął konstytucyjnie po śmierci Lecha Kaczyńskiego, zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej, był też jednocześnie marszałkiem Sejmu.

W inauguracyjnym orędziu Prezydent Komorowski mówił, że rozpoczyna "służbę pełną zadań i wyzwań" – czytamy w interia.pl półmetek prezydentury. Deklarował chęć współpracy zarówno z koalicją rządową jak i opozycją. W trakcie swojej prezydentury Bronisław Komorowski kilkukrotnie organizował konsultacje, z udziałem partii politycznych i szefów central związkowych, m.in. w najbardziej żywotnych sprawach społecznych, w tym na temat terminu wyborów parlamentarnych i reformy emerytalnej.

W końcu lipca 2012 r. Prezydent zatwierdził pierwszą zmianę w rządzie premiera Donalda Tuska. Po głośnej tzw. aferze taśmowej PSL, odwołał ministra rolnictwa Marka Sawickiego i na jego miejsce powołał Stanisława Kalembę z PSL. W grudniu 2012 roku, Prezydent Komorowski powołał nowo wybranego prezesa PSL, Janusza Piechocińskiego, na urząd wicepremiera i ministra gospodarki.

O związkach partnerskich i budżecie UE

Ostatnio, w czasie emocjonalnej politycznie dysputy publicznej o związkach partnerskich, Bronisław Komorowski włączył się w debatę i zaapelował do wszystkich jej uczestników o umiar w dyskusji, zarówno po stronie lewicy, jak i prawicy. Jak powiedział, z przykrością przyjmuje fakt, że parlament - z różnych powodów - "okazał się niezdolny do podjęcia prac nad ustawami", nie dysponując jednocześnie "wystarczającą wiedzą, ani wystarczająco dobrym pomysłem, jak rozwiązać problem".

Zaproponował – jak podkreślił, aby uniknąć ryzyka niekonstytucyjności - rozważyć odstąpienie od tworzenia nowej ustawy na temat związków partnerskich i "pójść w kierunku nowelizacji ustaw już istniejących".

Prezydent Komorowski wcześniej był aktywny w okresie gorących negocjacji wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej. Doprowadził do bliższych rozmów na ten temat, m.in. z prezydentem Francji, Francois Hollande'em, który ostatniej jesieni odbył wizytę w Polsce. Ustalono, że Francja będzie razem z Polską działać ws. nowego budżetu UE na lata 2014-2020, bronić jego zasad opartych o solidarność unijną i "nie przeciwstawiać sobie polityki rolnej i polityki spójności" - czytamy w prezydenci Hollande i Komorowski.

Prezydent Komorowski poruszył kwestię budowy unijnego budżetu, na najbliższe i dalsze lata, podczas swojej wizyty w Neapolu, gdzie spotkał się m.in. z prezydentami dwóch państw: Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem - Niemcy głównym partnerem Polski.

Bronisław Komorowski optuje za debatą w sprawie warunków wejścia Polski do strefy euro. W porozumieniu z premierem Donaldem Tuskiem, prezydent uzgodnił zwołanie w lutym Rady Gabinetowej, która będzie poświęcona tej tematyce.

Reforma emerytalna, ACTA i kontrowersje

W lutym minionego roku, Prezydent Komorowski zaangażował się w burzliwą w kraju sprawę ACTA, dotyczącą międzynarodowej umowy handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Pod naporem protestów społecznych, ostatecznie w lutym 2012 roku, premier Donald Tusk zawiesił ratyfikację ACTA i publicznie ogłosił, że Polska "nie ratyfikuje umowy w obecnym kształcie". W pięć miesięcy później, na początku lipca, umowy ACTA odrzucił Parlament Europejski.

Prezydent Bronisław Komorowski miał też kontrowersyjny projekt prezydencki dotyczący nowelizacji ustawy: Prawo o zgromadzeniach. Przeciwko projektowi proponowanemu przez Prezydenta protestowały organizacje pozarządowe, w tym m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja "Panoptykon" oraz związek zawodowy NSZZ "Solidarność".

Pomysł nowelizacji ustawy o zgromadzeniach powstał po ostrych zajściach ulicznych w Warszawie, w związku z obchodami Święta Niepodległości w 2011 roku. Uchwalona w 2012 roku przez Sejm nowelizacja prawa, umożliwia m.in. zakazanie organizowania dwóch albo więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, "jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku". Po awanturniczych wydarzeniach w trakcie Marszu Niepodległości w 2012 roku – nieoficjalnie mówi się, że Prezydent Komorowski nie wyklucza wznowienia propozycji dotyczącej ograniczenia prawa do zasłaniania twarzy.

Godło, siły zbrojne i bezpieczeństwo państwa

Istotną inicjatywą Prezydenta było wniesienie do Sejmu nowej kadencji, zapisu w ustawie obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji sportowych. Bardzo ważną dla interesu bezpieczeństwa Polski było skierowanie do Sejmu we wrześniu 2012 r. przez Prezydenta, projektu nowelizacji ustawy o przebudowie, modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych RP.

Chodzi o to, aby - jak mówił Prezydent - uruchomić finansowanie projektu budowy przez Polskę, systemu obrony przeciwrakietowej, w skoordynowaniu z naszymi polskimi możliwościami, wyzwaniami i potrzebami NATO.

Prezydencką inicjatywą jest m.in. projekt nowelizacji konstytucji RP w sprawie relacji Polski z UE i projekty dotyczące emerytur i rent z FUS oraz kwestii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dwie ostatnie propozycje zyskały akceptację parlamentarzystów.

Weto i sprawy skierowane do TK

Natomiast wobec ustaw, które trafiły do Prezydenta z parlamentu, Bronisław Komorowski użył dwa razy weta: po pierwsze w przypadku ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie i ustawy o nasiennictwie. Rok temu Prezydent wniósł do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie. Choć powtórzył on większość zapisów zawetowanej ustawy, to jednak utrzymał zakaz wpisania do rejestru, odmian roślin genetycznie modyfikowanych.

W okresie lat 2011 do 2013 - Prezydent Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego kilka wniosków o zbadanie zgodności z konstytucją RP ustaw, m.in. w sprawie kwotowej waloryzacji emerytur i rent o 71 zł, na jeden rok – 2012, części przepisów tzw. specustawy drogowej, ustawy o automatycznych zwolnieniach co dziesiątego pracownika administracji publicznej w latach 2011-2013 oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Prezydenckie odznaczenia, medale i wizyty

Prezydent Komorowski nadał kilkudziesięciu osobom najwyższe odznaczenie - Order Orła Białego i odznaczył m.in. byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego: prof. Marka Safjana i prof. Andrzeja Zolla oraz ludzi kultury, w tym Wojciecha Młynarskiego, Korę, Lecha Janerkę, Tomasza Lipińskiego, Zygmunta Staszczyka.

Uhonorował także odznaczeniem załogę Boeinga 767, który awaryjnie lądował, bez wysuniętego podwozia, na lotnisku Chopina w Warszawie oraz kobiety mocno zaangażowane w walkę o wolność, w tym Danutę Wałęsę. Zdecydowaną większość prezydenckich odznaczeń stanowią medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

Prezydent Komorowski odbył liczne wizyty zagraniczne, w tym pierwszą do Brukseli, Paryża i Berlina. Następnie w grudniu 2010 r. odwiedził USA, gdzie prezydent Barack Obama zapewnił o "nierozerwalnym" sojuszu z Polską. Był także z wizytami na Kaukazie i odwiedzał m.in. państwa bałtyckie, Czechy, Słowację i kilkakrotnie Włochy. Uczestniczył w spotkaniu członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W końcu 2011 roku Prezydent Polski był z oficjalną wizytą w Chinach - chińskie inwestycje oszałamiają.

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, 11 kwietnia 2011 roku, Prezydent Komorowski wraz z ówczesnym prezydentem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem, uczestniczyli wspólnie w Katyniu w uroczystościach upamiętniających rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. Byli również w Smoleńsku, gdzie w katastrofie lotniczej zginęli Lech i Maria Kaczyńscy oraz 95 parlamentarzystów.

Problemy dotyczące Ukrainy

Wielokrotnie spotykał się Prezydent Komorowski z prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem; podczas każdej wizyty powtarzał, że Polska chce integracji europejskiej Ukrainy. W rankingu kijowskiego Instytutu Polityki Światowej (IPŚ), Bronisław Komorowski został uznany najlepszym lobbystą Ukrainy na świecie, w 2012 roku.

Dużym cieniem w relacjach UE-Ukraina położyła się sprawa byłej premier Ukrainy, Julii Tymoszenko, więzionej za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Prezydent Komorowski przyjmował przedstawicieli ukraińskiej opozycji i apelował do wszystkich sił politycznych na Ukrainie, zarówno rządzących jak i opozycyjnych, o zmianę "anachronicznego" prawa, które umożliwia karanie przez sądy, "za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne" - prezydent Komorowski o Ukrainie.

Wizyty gości i Prezydenta na Ukrainie

Na zaproszenie Prezydenta Komorowskiego gościli w Polsce m.in. prezydenci i szefowie państw: Barack Obama, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenci Francji - Nicolas Sarkozy i Francois Hollande, prezydent Chin, Hu Jintao. Gościły także w Polsce królewskie pary: szwedzka - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia oraz norweska - król Harald V i królowa Sonja.

W lipcu 2012 roku, Bronisław Komorowski przyjął amerykańskiego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA, Mitta Romneya, i zaprosił w połowie lipca papieża Benedykta XVI do odwiedzenia Polski. 2 sierpnia 2012 r., wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, Prezydent Komorowski otworzył w Kostrzynie nad Odrą, 18. Przystanek Woodstock.

Prezydent Komorowski spotkał się w sierpniu 2012 r., ze składającym pierwszą wizytę w Polsce, patriarchą Moskwy i całej Rusi, Cyrylem I. W miesiąc później Bronisław Komorowski, wraz z prezydentem Ukrainy, brał udział w otwarciu Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni, o którego budowę zabiegał przez długi czas. Spoczywa na tym cmentarzu blisko 3,5 tys. polskich ofiar NKWD.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto