W słupskiej Szkole Policji uroczyście pożegnano 12. rotację Jednostki Specjalnej, która pełnić będzie misję stabilizacyjną w Kosowie. Polscy policjanci przez pół roku stacjonować będą w kosowskiej Mitrovicy.

Na głównym placu słupskiej szkoły podinsp. Robert Żółkiewski, dowódca jednostki, odebrał z rąk I zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemara Jarczewskiego flagę narodową. Zostanie ona wciągnięta na maszt w bazie w Kosowskiej Mitrovicy. Przez ponad miesiąc policjanci z różnych jednostek w kraju ćwiczyli zgranie całej formacji, m.in.: blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.


Słupska szkoła to jedyna placówka policyjna w kraju kształcąca policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na świecie. Przebywający w Słupsku eksperci ONZ z Nowego Jorku bardzo dobrze ocenili stopień przygotowania jednostki do wyjazdu. W skład bałkańskiego kontyngentu wchodzą m.in. antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści do spraw informatyki, łączności i transportu. Rozkaz Komendanta Głównego Policji odczytuje podinsp. Marek Górnicki:W Kosowskiej Mitrovicy jednym z głównych źródeł konfliktów są zatargi etniczne pomiędzy Serbami i Albańczykami. Kolejnym punktem zapalnym może być przyszły status Kosowa określony przez Unię Europejską. Na obcym terenie, w warunkach ciągłego zagrożenia, służba polskich policjantów jest szczególnie trudna. Wyjeżdżający funkcjonariusze podkreślają jednak, że jest to dla nich honor i zaszczyt służyć poza ojczyzną w mundurze z emblematem „Polska Jednostka Specjalna Policji”.


12. rotacja JSP może być już ostatnim kontyngentem. UE nie podjęła jeszcze decyzji co do sposobu dalszego zapewniania porządku i bezpieczeństwa mieszkańców Kosowa. Policjantów żegna komendant Szkoły Policji w Słupsku, insp. Stanisław Bukowski:Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!