Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska architektura znów na europejskich salonach

Jerzy Cyngot
Jerzy Cyngot
Rok 2015 z pewnością był udany dla polskiej architektury. Jeden z niewątpliwych sukcesów to przyznanie Europejskiemu Centrum Edukacji Geologicznej wyróżnienia dla najlepszego obiektu użyteczności publicznej w Europie.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej zostało najpierw – we wrześniu – uznane najlepszym obiektem użyteczności publicznej w Polsce, by następnie skutecznie rywalizować o pierwszeństwo w tej kategorii na szczeblu europejskim. Nagroda została przyznana w konkursie International Property Awards, w którym projekty oceniane były przez grono 70 jurorów.

ECEG otwarto w październiku tego roku. Realizacja trwała dwa lata. Jest to placówka edukacyjna, będąca oddziałem Uniwersytetu Warszawskiego. Ma służyć nie tylko jako obiekt konferencyjny, ale również do edukacji geologicznej studentów i dzieci. ECEG jest zlokalizowane w Chęcinach, w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko, nieopodal Góry Rzepka. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce. W okolicy znajdują się skały powierzchniowe z różnych okresów. Niektóre liczą sobie nawet ponad 500 mln lat. To tutaj, w Górach Świętokrzyskich, szkolą się od pokoleń geologowie.

ECEG składa się z 5 budynków, połączonych szklanym korytarzem. W jednym znajduje się sala główna i stołówka, w kolejnym sale wykładowe i laboratoria, a w trzech pozostałych miejsca noclegowe. Obiekty ustawiono w sposób szachownicowy, co ma budzić skojarzenie z rozrzuconymi blokami skalnymi. Dla architektów bardzo istotny był kontekst, toteż elewacje wykonano z kamienia, który znajduje się w okolicy. Na dachach znajduje się trawa kserotoniczna, taka jaka występuje w otoczeniu. Istotnym elementem tego projektu jest poszanowanie energii, w 90% pochodzi ona ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła i solary czynią energię w tym domu zieloną.

Za wszystkie pomysły odpowiada pracownia WXCA. To obecnie jedno z najszybciej rozwijających się biur architektonicznych w Polsce. Istnieje od 2007 roku. Oprócz ECEG ma na koncie m.in. projekty Muzeum w Palmirach, Muzeum Wojska Polskiego, realizacje zagraniczne, a oprócz tego (w ramach konsorcjum) opracowuje projekt wystawy dla budowanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Chęciny, jak zresztą całe świętokrzyskie – mają sporo do zaoferowania. Jest Jaskinia Raj, i jest słynny zamek, w którym Władysław Łokietek zwoływal zjazdy, stąd rycerze wyruszyli na bitwę pod Płowcami. Dzięki ECEG ta niewielka miejscowość zyska jeszcze bardziej na wartości.

Czy Polska zaczęła się na wyspie? Turystyka na 1050-lecie chrztu
Fascynująca "Julia" z Wałbrzycha
W Sulejówku powstaje nowoczesne Muzeum Józefa Piłsudskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto