Z inicjatywy Fundacji Pokolenia w Liverpoolu powstaje pierwsza w Wielkiej Brytanii, Biblioteka Polska. Skromna, na razie książnica otwarła swe „podwoje” w grudniu.

Inicjatorką i założycielką biblioteki jest Dominika Żukowska, studentka pierwszego roku Health and Social Care + Child Care w Liverpool College. – Jakiś czas temu zakiełkowała mi w duszy nadzieja na stworzenie miejsca przyjaznego dla polskiej społeczności w dzielnicy Tuebrook – wyznaje Dominika. – Było to spore wyzwanie. Myślę, że czytanie w języku ojczystym jest czymś niezwykle przyjemnym, dla ludzi, którzy swobodnie mówią po angielsku. Drugą przyjemnością dla wielu będzie wejście do polskiej biblioteki, pożyczenie kilka książek na wieczór oraz poznanie ludzi o podobnym zainteresowaniu.

- Dzięki temu projektowi pragniemy zapewnić rodakom na emigracji dostęp do polskiej literatury. Będzie to także dobre miejsce spotkań, a być może w przyszłości innych wspólnych inicjatyw – mówi Beata Milczarek, prowadząca liverpoolski Odział Fundacji Pokolenia. - Zachęcamy ludzi do korzystania z naszych zasobów, najmłodszych jak i tych trochę starszych rodaków. Biblioteka obecnie jeszcze nie wygląda imponująco, ale mam nadzieję na rozwój.

- Z wielką radością przeczytałam o zbiórce książek dla Biblioteki Polonijnej – wyznaje pisarka Lucyna Kleinert, tworząca we Włoszech. – Na własnej skórze doświadczyłam, jak bolesny jest na obczyźnie brak dostępu do polskich książek. Zwłaszcza dla osób uzależnionych od czytania, jak ja. Przez wiele lat z Polski przychodziły do mnie paczki książek lub podczas pobytu w kraju woziłam ich potężne naręcze. Trochę złagodził ten ból czytnik i książka w wersji elektronicznej, ale nic nie zastąpi wersji tradycyjnej. Gdy tom pachnie nowością albo nosi ślady wędrówek przez wielu czytelników. Akcja podbiła moje serce i należy ją upowszechnić. Jeżeli moje losy zwiążę z Italią na stałe, podejmę to wyzwanie w Ascoli Piceno.

Obecnie biblioteka dysponuje nieco ponad trzystoma woluminami, ale mamy nadzieję ma szybkie powiększenie księgozbioru – dodaje Matylda Milczarek-Klose, prezeska fundacji, Prowadzimy bowiem zbiórkę książek zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Dlatego apelujemy: możecie sprawić wielką radość rodakom. Jeśli na waszych półkach znajdują się pozycje już przeczytane, przekazujcie je z do biblioteki bezpośrednio: adres 2E Marlborough Road L13 8AX Liverpool UK lub na adres Fundacji w Polsce 40-010 Katowice ul. Warszawska 37.

Pełna informacja dotyczącą akcji dostępna na stronach na Facebook - Fundacja Pokolenia i Fundacja Pokolenia oddział Liverpool.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!