Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska na 13. miejscu w rankingu najszczęśliwszych państw świata

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W badaniu, w którym wzięto pod uwagę 50 krajów, na podium znalazła się Szwecja, Wielka Brytania i Szwajcaria.
W badaniu, w którym wzięto pod uwagę 50 krajów, na podium znalazła się Szwecja, Wielka Brytania i Szwajcaria. Egor Gribanov, Creative Commons 2.0, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Balloons_of_Happiness.jpg
Czy szczęście da się zmierzyć? Naukowcy przekonują, że tak. Polska w zestawieniu szczęśliwych krajów znalazła się na bardzo wysokim 13. miejscu. Okazało się, że najszczęśliwsi ludzie żyją w Szwecji.

W badaniu, w którym wzięto pod uwagę 50 krajów, na podium znalazła się Szwecja, Wielka Brytania i Szwajcaria. Najlepsza Szwecja uzyskała wynik 64,8, a ostatnia Etiopia - 32,1. Polska uplasowała się na wysokim 13. miejscu z notą 56,9. Wyprzedziliśmy takie kraje jak Brazylia, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja. Nasi zachodni sąsiedzi Niemcy zajęli piątą lokatę - za Kanadą, a przed USA, Australią, Japonią, Francją i Hiszpanią.

Specjalnie opracowany indeks SPI (Social Progress Index) mierzy dobrobyt społeczeństw na podstawie wielu wskaźników społecznych. Pod uwagę brane są takie czynniki jak odżywianie i podstawowa opieka zdrowotna, powietrze, woda i stan sanitarny, poziom schronienia i bezpieczeństwo osobiste. Szczegółowo analizowane są kwestie związane z dostępem do podstawowej wiedzy, dostępem do informacji i komunikacji. Zwraca się także uwagę na zdrowie i dobre samopoczucie, trwałość ekosystemu, prawa osobiste, dostęp do szkolnictwa wyższego, stan wolności osobistej i możliwość wyboru, poziom równości i integracji.

Autorzy badań chwalą Polskę za dostęp do podstawowej wiedzy. Z analizy wynika, że Polska ma także dużą szansę na poprawę dobrobytu mieszkańców.

Dane, które brano pod uwagę pochodzą z wielu źródeł. Jak podaje "Puls Biznesu", naukowcy korzystali m.in. z raportów Banku Światowego czy Światowej Organizacji Zdrowia. Zaprezentowane wyniki to tylko wstęp do dalszych analiz. Założeniem profesora Portera, który kieruje zespołem badawczym jest stworzenie takiego narzędzia do mierzenia zamożności społeczeństw, które wybiegałoby poza PKB, czyli przeważający miernik w gospodarce.

Zarejestruj się i napisz artykuł

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto