Prezes IPN oraz przedstawiciel Węgier z tłumaczką podczas otwarcia wystawy Prezes IPN oraz przedstawiciel Węgier z tłumaczką podczas otwarcia wystawy

Prezes IPN oraz przedstawiciel Węgier z tłumaczką podczas otwarcia wystawy (© S.Syrek)

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę 1956 : Polska-Węgry. Historia i pamięć. Polaków łączy z Węgrami wielowiekowa przyjaźń. O tej najnowszej opowiada planszowa wystawa. Można ją oglądać do 26.10.2016. Wstęp wolny.

W 1956 roku dzieje Węgier i Polski splotły się znów ze sobą nierozerwalnie. Polaków i Węgrów łączy wielowiekowa przyjaźń, czego przykładem chociażby są wydarzenia z II wojny światowej, kiedy Węgrzy udzielili ok. 140 tys. Polaków schronienia mimo, że byli sojusznikami wojsk niemieckich. Po wojnie proces przejęcia władzy przez komunistów w obu krajach był odmienny, ale rezultat ten sam. Ważnym momentem był 1956 rok, gdzie też Polacy spotkali się z serdecznością i odwzajemnili się Węgrom poprzez dary krwi czy też liczne zbiórki na zakup np. leków dla walczących o wolność Węgrów. O tej najnowszej historii opowiadają specjalnie przygotowane plansze na których można obejrzeć zdjęcia dokumentujące zwłaszcza wydarzenia 1956 roku w Polsce np. unikatowe ujęcia, zrobione po kryjomu przez operatorów Polskiej Kroniki Filmowej a przedstawiające kolumny pancernych wojsk Armii Radzieckiej zbliżające się do Warszawy czy też wydarzenia na Węgrzech. Na planszach prezentowanych na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie możemy zapoznać się z często nieznanymi fragmentami naszej historii, zwłaszcza dla młodszego pokolenia i wyczytać np. "Na ulicach Warszawy stały puszki z napisem :Na lekarstwa dla Węgrów. Ludzie zatrzymywali się...wrzucali w skarbonkę, ile kto mógł. Byłem obecny przy otwarciu takiej puszki. Wśród wielu banknotów - jakiś list. W nim 50 złotych i na kartce napis z koślawych literek : Miała mi za to mamusia kupić misia, ale tobie dziewczynko z Budapesztu, bardziej są pieniążki potrzebne. Krysia z Warszawy." W ramach tej trwającej do 26 października 2016 wystawy Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza też grupy szkolne na bezpłatne zajęcia. Na wystawę jest wstęp wolny. Czynna jest w godzinach otwarcia zamku (pon.-sob. 10.00-18.00; czwartki 10.00-20.00; niedziele 11.00-18.00. Wystawa nosi tytuł 1956 Polska-Węgry. Historia i pamięć. Jest ona efektem wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej [Węgry] i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Ta wystawa to przede wszystkim opowieść o ludzkiej solidarności i walce o wolność.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!