Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Wikipedia walczy z wirtualnymi wandalami

Redakcja
Polska strona Wikipedii
Polska strona Wikipedii screen
Polskojęzyczna Wikipedia wprowadziła mechanizm, który zapobiegać ma aktom wirtualnego wandalizmu na jej stronach. Jednak ten krok, może skutkować zmniejszeniem tempa jej rozwoju.

W połowie listopada 2008 r., w polskojęzycznej Wikipedii (

www.wikipedia.pl

), na wzór wersji niemieckojęzycznej, wprowadzona została dość istotna zmiana, której celem jest ograniczenie tzw. "wandalizmów" w przestrzeni haseł.

Z wandalizmami trzeba było walczyć natychmiast

Dotychczas, treść haseł tej niezwykle popularnej encyklopedii internetowej, mogła być zmieniana przez jakąkolwiek osobę, z natychmiast widocznym skutkiem. Skutkowało to częstymi aktami wirtualnego "wandalizmu", czyli m.in. wykasowaniem tekstów, wpisywaniem obraźliwych lub oczywiście nieprawdziwych zwrotów czy usuwaniem treści z jakimi użytkownik się nie zgadzał. Działania te wymuszały ciągłe, uważne śledzenie ostatnich zmian dokonywanych w hasłach i ewentualne przywracanie ich stanu poprzedniego, tak by pozostali odwiedzający nie natrafiali na strony, które stały się obiektem wandalizmu.

Zmiany w sposobie zapisywania edycji

Wprowadzenie systemu "wersji przejrzanych", sprawiło, że hasła które zostaną raz przeglądnięte przez odpowiedniego użytkownika (redaktora lub wikipedystę z szerszymi uprawnieniami) i oznaczone jako "wersje przejrzane", nie będą mogły być bezpośrednio zmieniane przez niezarejestrowanych użytkowników lub niedoświadczonych wikipedystów. Nie oznacza to jednak całkowitego odebrania "niedzielnym" użytkownikom Wikipedii możliwości jej edytowania. Jednak dokonane przez nich zmiany nie pojawią się automatycznie w treści hasła, a staną się jedynie jego "szkicem", którego podgląd i dalsze modyfikacje będą możliwe, zaś we właściwym haśle istnieć będzie link do tej nowej, alternatywnej wersji. Tak więc zmiany, dokonane na przykład przez niezarejestrowanego użytkownika, aby trafiły do właściwego hasła, będą wymagały swoistej kontrasygnaty doświadczonego wikipedysty.

Uprawnienia redaktora

Redaktorem polskiej Wikipedii może zostać użytkownik, który m.in. dokonał co najmniej 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej, posiada konto zarejestrowane od co najmniej 90 dni, ma czysty rejestr blokad i posiada stronę użytkownika. W tej chwili grono redaktorów liczy ponad 300 osób.

Pod cenzurą i wolniej?

Pozornie zupełnie pozytywne zmiany, mogą jednak wywoływać sporo emocji. Na jednym z portali internetowych poświęconym informatyce, spotkać można opinie, że jest to ograniczanie swobody edytowania Wikipedii, co może prowadzić do cenzurowania jej treści przez wąską grupę osób. Najnowsze zmiany mogą także spowodować zmniejszenie dynamiki rozwoju encyklopedii. Użytkownicy, którzy do tej pory sporadycznie poprawiali w hasłach np. błędy ortograficzne, teraz mogą czynić to mniej chętnie, z tego tylko powodu, że nie będą mogli od razu ujrzeć efektów swojej pracy. System "wersji przejrzanych" przysporzy także sporo pracy redaktorom, którzy będą teraz musieli zatwierdzać każdą, nawet najdrobniejszą zmianę, dokonywaną przez niezarejestrowanych czy niedoświadczonych użytkowników.

Ocena zmian

Oceny zmian dokonają sami użytkownicy. Jednak bezspornym wydaje się fakt, że zachowanie przez Wikipedię statusu "wolnej encyklopedii, którą każdy może redagować", leży w interesie każdego, kto chociaż raz z niej korzystał lub komu dane będzie to w przyszłości.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto