Wóz bojowy "Rosomak" Wóz bojowy "Rosomak"

Wóz bojowy "Rosomak"

Szykuje się największa od lat transakcja w polskim przemyśle zbrojeniowym. Indie chcą kupić od Bumaru wozy bojowe za kwotę ponad 300 mln dolarów.

Dlaczego atomowe mocarstwo chce kupić sprzęt wojskowy w Polsce? Ponieważ w Indiach ma on bardzo dobre notowania. Indie kupiły już od Bumaru w 2003 r. czołgi PT-91 o wartości 380 mln dolarów oraz w 2004 r. wozy zabezpieczenia technicznego o wartości 200 mln dol. Tym razem hinduska armia chce kupić aż 228 wozów zabezpieczenia technicznego za kwotę ponad 300 mln dolarów - informuje http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/536097,indie_kupia_wozy_bumaru.htmlgazetaprawna.pl.

Kontrakt miał być podpisany w kwietniu br., ale skandal korupcyjny w hinduskim rządzie opóźnił jego podpisanie. Wiceminister Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa odpowiedzialny za zbrojeniówkę zapewnia, że kontrakt zostanie wkrótce podpisany i że "sprawa wymaga tylko akceptacji komitetu ds. bezpieczeństwa przy premierze Indii".

Nie wiadomo co prawda czy uratuje to polski przemysł zbrojeniowy, gdyż i tak 80 – 85 proc. produkcji zakładów zbrojeniowych trafia do naszej armii. Żeby zwiększać eksport potrzebne jest współdziałanie zainteresowanych rządów. Niektóre państwa kredytują nawet kontrakty zagranicznym rządom, tymczasem polski sektor na dziś nie ma takiego wsparcia. Poza tym eksperci twierdzą, że nasza zbrojeniówka ucierpi przez wchodzącą w sierpniu w życie unijną dyrektywę, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii.

Zdaniem Stanisława Głowackiego, przewodniczącego „Solidarności” w zbrojeniówce, kraje Europy Zachodniej zastosowały rozwiązania prawne, które chronią ich przemysł zbrojeniowy. Związkowcy chcą, by polski rząd też podjął takie działania. Domagają się też od rządu wieloletnich zamówień, środków na badania, rozwój i promocję na rynkach zagranicznych oraz wstrzymania realizacji programu konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!