Znowu będzie mocno wiało Znowu będzie mocno wiało

Znowu będzie mocno wiało. (© Express Ilustrowany Grzegorz Piekarski)

Już od dzisiejszego popołudnia należy się w całej Polsce spodziewać bardzo silnego wiatru oraz opadów deszczu. Wszystko to za sprawą potężnego niżu Geoffrey, który przetoczył się znad Atlantyku nad północną cześć Europy.

Czeka nas gwałtowny spadek ciśnienia, a co za tym idzie gwałtowny wzrost prędkości wiatru, który osiągnie moc niszczącą jeszcze dzisiejszego wieczoru. Potężny układ niżowy o nazwie Geoffrey w którego centrum ciśnienie spadło do 965 hPa (!) w nocy przesunął się znad Atlantyku nad północną cześć Europy. Nad południową i środkową częścią naszego kontynentu tworzy się wyż, w którego centrum ciśnienie wynosić będzie 1023 hPa. Jak widać różnica ciśnień jest ogromna, stąd też siła wiatru wiejącego z południa i południowego-zachodu będzie duża. Prognozy wskazują, że jutro kolejny niż o imieniu Hannes "wciśnie" się między Geoffreya i omawiany wyż pogarszając sytuację. Układ wysokiego ciśnienia szybko straci na sile i zacznie się przesuwać na wschód ustępując miejsca kolejnym niżom, które w ciągu najbliższych dni opanują Europę.

Średnia prędkość wiatru w całym kraju będzie wynosić od 40-80 km/h, na pomorzu do 110 km/h, a w górach do 120 km/h! Silnemu wiatrowi mogą towarzyszyć opady deszczu miejscami obfite. Należy się liczyć z możliwością uszkodzenia przez wiatr budynków, dachów, drzewostanu (łamanie gałęzi, wyrywanie drzew o płytkim systemie korzeniowym) oraz linii napowietrznych. Wszystkie te zjawiska zaczną słabnąć w nocy z piątku na sobotę, a całkowity ich zanik na terenie naszego kraju spodziewany jest do niedzieli.

Sytuacja baryczna za ok 18 godzin

Układ baryczny na dziś

Układ baryczny na piątek

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!