Według bukmacherów z brytyjskiego Ladbrokes Adam Zagajewski znajduje się na czwartym miejscu wśród typowanych do literackiej Nagrody Nobla. Poeta plasuje się tuż za 80-letnim Szwedem Tomasem Transtromerem oraz dwoma innymi poeatami: Koreańczykiem Ko Un i Syryjczykiem Adonisem.

Jak podaje serwis wyborcza.pl ostatni raz Akademia Szwedzka przynała nagrodę autorowi poezji aż 14 lat temu - była to Wisława Szymborska. W pierwszej dziesiątce znajduje się więcej poetów: Australijczyk Les Murray i Francuz Yves Bonnefoy oraz znani w Polsce powieściopisarze Japończyk Haruki Murakami i Włoch Antonio Tabucchi. Tę klasyfikację zamykają Amerykanie - Thomas Pynchon i Philip Roth. Ten ostatni powiedział agencji Reuters, że "ani on, ani żaden inny amerykański autor nie potrzebuje Nobla, by wiedzieć, że amerykańska literatura nie ma sobie równych, i to już od 60 lat"

Werdykt zostanie ogłoszony 7 lub 14 października - a nagroda to 1,5 mln dolarów.


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!