Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie grafiki przyleciały zza oceanu

Marta Jenner
Marta Jenner
Stefan Mrożewski, Chrystus i Samarytanka, (Roraty), 1949, drzeworyt, papier
Stefan Mrożewski, Chrystus i Samarytanka, (Roraty), 1949, drzeworyt, papier fot. Przemysław Szuba
Nie musisz podróżować do Ameryki, żeby podziwiać zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce. W Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie - po raz pierwszy w naszym kraju będzie można zobaczyć grafiki z kolekcji chicagowskiej.

Muzeum Polskie w Chicago gromadzi zbiory od 1935 roku. Wśród zwiedzających byli: senator Barack Obama, obecny prezydent USA, gwiazdor Hollywood Gene Hackman, kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, prezydent Lech Wałęsa, generał Władysław Sikorski. Przewodnik turystyczny Fodor’s umieścił tę instytucję wśród 25 najważniejszych atrakcji Chicago w 2007 roku.

Turysta znajdzie tam m.in. monumentalny witraż „Symbol Polski odrodzonej”, według projektu grafika Mieczysława Jurgielewicza, nieznane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, Witkacego i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego.

Będzie mógł obejrzeć liczne pamiątki po wybitnych Polakach: pukiel włosów Tadeusza Kościuszki oraz akwarele jego autorstwa, pamiątki powiązane z Heleną Modrzejewską, złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego, sanie Marii Leszczyńskiej z 1703 roku, listy polskich królów, kolekcję map, dokumenty rekrutacyjne ochotników do Armii Polskiej we Francji z czasów I wojny światowej oraz cenne fotografie dokumentujące życie emigracji.

Kolekcja muzeum obejmuje też ponad 1000 grafik - wiele z nich z to w Polsce prawdziwe unikaty, jak na przykład 20 prac ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939 - 1940, które po wybuchu wojny zostały w USA.

Monika Nowak, jedna z kuratorek krakowskiej wystawy, kustosz Działu Grafiki Muzeum Polskiego w Ameryce, wybrała na wystawę w Kamienicy Szołayskich 120 najciekawszych grafik z lat 1919 - 1995 autorstwa 65 artystów z tej kolekcji. Są wśród nich m.in. Władysław Skoczylas, Tadeusz Cieślewski syn, Tadeusz Kulisiewicz, Edmund Bartłomiejczyk, Konrad Srzednicki, Jerzy Panek, Józef Gielniak, Stanisław Wójtowicz.

Ekspozycja "Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne", przygotowana w ramach cyklu "Skarby kultury polskiej na emigracji" jest częścią projektu "Ameryka, Ameryka"oraz została włączona do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kraków 2009.
Wystawa potrwa od 18 września do 6 grudnia 2009 r.

Spotkania z kuratorem wystawy Magdaleną Czubińską:
24 października (sobota) godzina 12.00
28 listopada (sobota) godzina 12.00

Wykłady popularyzujące:
20 września 2009 godzina 12.00 – wykład Moniki Nowak – kustosza Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago pt. Historia i zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce
listopad 2009 – wykład prof. Adama Walaszka pt. Kultura polska i polonijna w USA 1870 – 1930: od obchodów rocznicy powstania listopadowego po „Bartek Bieda Show”

Wstęp na spotkania z kuratorem i wykłady – bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto