Pomnik odsłonięto 22 maja 1966 roku, w 124. rocznicę urodzin polskiej pisarki. Stworzony został według projektu Stanisława Kulona, z inicjatywy gazety "Płomyczek" i Towarzystwa im. Marii Konopnickiej.

Pomnik Marii Konopnickiej usytuowany jest w północno-zachodniej części Ogrodu Saskiego. Na wprost niego stoi ławeczka, by można było posiedzieć w towarzystwie pisarki. Jest to jednak wątpliwa przyjemność.

Dość nieudany monument projektu Stanisława Kulona wykonany został z sjenitu (rodzaj skały magmowej, jawnokrystalicznej). Potęguje to jego ponurość, na szczęście z okolicznych drzew prześwituje słońce, które trochę go rozświetla. W dodatku potężna i niekształtna suknia tylko psuje wizerunek tej znanej postaci. Dwuipółmetrowa sylwetka wygląda jak wyciosana.

Wybierz najbrzydszy pomnik WarszawyPowstał z inicjatywy gazety "Płomyczek" i Towarzystwa im. Marii Konopnickiej. Dzieci z Kalisza zebrały na jego budowę ok. 600 tys. ówczesnych zł. Zdecydowały też, że stanie on właśnie w Warszawie. Autor został wyłoniony w konkursie i dostał za swoje "dzieło" Złotą Honorową Odznakę m.st. Warszawy.

Na pomniku widnieje podpis: "Marii Konopnickiej dzieci". Jest to bardzo dobra inicjatywa, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Myślę, że sama pisarka powstydziłaby się swojego wizerunku.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!