19 lutego, w dzień urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika planetoidy "12999 Toruń". Zapoczątkowało to ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

Odsłonięciu pomnika towarzyszył pokaz pirotechniczny z muzyką w tle. Mieszkańcy Torunia mieli okazję zobaczyć rzeźbę oświetloną kolorowymi reflektorami, która wyglądała, jakby przed chwilą spadła z kosmosu. Autorką plastycznej aranżacji, która była wcześniej w Dworze Artusa jest doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Paulina Kaczor-Paczkowska. Natomiast pokaz zorganizował Paweł Zyguła przy współpracy z firmą Nakaja Art z Krakowa, której przedsięwzięcia wielokrotnie zdobywały uznanie na międzynarodowych festiwalach sztucznych ogni.

Planetoidę 12999 Toruń odkrył Edward Bowell. Po raz pierwszy sfotografował ją toruński astronom Krzysztof Hełminiak, dzięki czemu podziwiać ją można w internecie (zobacz). O wyglądzie toruńskiej planetoidy opowiedział w Planetarium prof. Tadeusz Michałowski - ten, który namówił odkrywcę ciała niebieskiego do nadania mu nazwy miasta Kopernika. Edward Bowell zapowiedział w liście do torunian swój rychły przyjazd jako gościa Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w kwietniu.

21 lutego w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się prapremiera dokumentalnego filmu Michała Juszczakiewicza pt. "Tajemnica kodu Kopernika". Pojawi się tam m.in. odkrywca grobu astronoma, prof. Jerzy Gąssowski. Premiera filmu i dyskusja panelowa związana jest z Dies Natalis Copernici - 536 rocznicą urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Spotkanie dopełni występ zespołu instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego ARS NOVA, specjalizującego się w muzyce europejskiej XIII – XVI w.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!