Logo akcji: Adoptuj pszczołę 2 Logo akcji: Adoptuj pszczołę 2

Logo akcji: Adoptuj pszczołę 2 (© greenpeace.pl/adoptujpszczole/facebook.jpg)

W październiku 2014 pszczelarze z Przyczyny Dolnej (woj. Lubuskie) przeżyli koszmar. Pszczoły z tamtejszych terenów zaczęły ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach.

W październiku 2014 pszczelarze z Przyczyny Dolnej (woj. Lubuskie) przeżyli koszmar. Pszczoły z tamtejszych terenów zaczęły ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Z początku podejrzewano chorobę lecz już po kilku dniach ustalono zupełnie nowe fakty. Martwe pszczoły badał Instytut Weterynarii w Puławach. Ustalono wtedy, że za pomór pszczół odpowiada środek chemiczny wycofany z użytku ponad 6 lat temu. Na terenie gospodarstw sąsiadujących z wymarłymi pasiekami przeprowadzono śledztwo. Dodatkowo sprawdzono też pola w promieniu kilometra od Przyczyny Dolnej. Niestety na żadnym nie stosowano do oprysku zakazanego preparatu, więc bardzo prawdopodobna stała się wersja, że ktoś celowo zatruł pszczoły. Sprawą zajęła się prokuratura a na pomoc hodowcą ruszyła organizacja Greenpeace. Utworzona akcja "Adoptuj pszczołę" przyniosła niespodziewane rezultaty. Udało się z powrotem sprowadzić pszczoły do Przyczyny Dolnej. Aktualnie ponad 10 milionów pszczół zasiedla nowe ule. Od wczoraj zaledwie 8 miesięcy po katastrofie, w gminie Wschowa trwają Dni Pszczoły. Wolontariusze Fundacji prowadzą zajęcia z dziećmi, uczą odpowiedzialności za przyrodę. Dodatkowo został wyemitowany film „Więcej niż miód”. Cała akcja została zorganizowana przez CKiR we Wschowie przy ul. Niepodległości. Dziś otwarto łąkę kwietną dla owadów zapylających i odsłonięto tablicę informacyjną, przy stawach we Wschowie. Na otwarciu łąki obecni byli m.in. Z-ca burmistrza gminy Wschowa, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska oraz przedstawiciel fundacji „Łąka”. Możemy mówić tu o wielkim szczęściu gdyż dzięki takim wydarzeniom społeczeństwo uświadamia sobie jak ważne do normalnego życia są sprawy drobne takie jak pszczoła.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!