W Polsce na SM (sclerosis multiplex-stwardnienie rozsiane) choruje ok.60 tys. osób.To jedna z najczęstszych przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych. Lubelski Oddział PTSR robi wszystko na rzecz poprawy jakości życia chorych na SM

Stwardnienie rozsiane, to przypadłość na którą zapadają najczęściej osoby pomiędzy 40, a 60 r.ż. Jest to choroba układu odpornościowego, która zwraca się przeciwko naszym włóknom w komórkach nerwowych. Głównym celem ataku jest mielina-substancja, z której zbudowane są osłony komórek nerwowych. Bez tej izolacji komórki nie mogą we właściwy sposób przekazywać sobie sygnałów. Wskutek tego pojawiają się zwarcia i przebicia. W wyniku licznych awarii w mózgach chorych powstają blizny (stwardnienia) i ubytki. Są one rozsiane w mózgu
i rdzeniu kręgowym (stąd nazwa: stwardnienie rozsiane).

Do najczęstszych objawów należą: podwójne widzenie, wrażenie nieostrego obrazu, zawroty głowy, niewyraźna mowa, niedowład kończyn, mrowienie ich, drętwienie, utrata popędu płciowego, zaburzenia czucia, zaburzenia w oddawaniu moczu, depresja, zaburzenia pamięci.
Choroba ta przebiega różnie. U jednych prowadzi do inwalidztwa, inni mogą z nią
prawie normalnie funkcjonować.

Niestety nie wynaleziono jeszcze leku, który mógłby całkowicie wyleczyć SM (doprowadzić do zupełnego ustąpienia objawów). Można jednak spowolnić przebieg choroby, złagodzić objawy, czy wręcz nie dopuścić do inwalidztwa. Pomocne w tym mogą być interferony beta, octan glatirameru i mitoksantra.

Wszyscy chętni ludzie dobrej woli, mogą pomóc chorym na SM, przekazując na ich rzecz 1 proc. swojego podatku. W rocznym zeznaniu podatkowym w rubryce zatytułowanej "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego" należy wpisać:

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego-Oddział w Lublinie KRS 0000 318 050

Oprócz tego trzeba wyliczyć kwotę stanowiącą 1 proc. podatku i oczywiście złożyć zeznanie we właściwym Urzędzie Skarbowym, nie zapominając jeśli to konieczne o terminowej zapłacie swojego podatku.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!