Przed dwoma laty „Zjawa IV” symbolicznie zakończyła rejs pierwszego Polaka, który opłynął kulę ziemską. W tym roku harcerze chcą opłynąć nasz glob śladami Władka Wagnera. Pomóżmy zrealizować ich marzenia.

W 1932 roku, gdyński harcerz (choć urodzony w Radomiu) wyruszył na jachcie „Zjawa” w rejs dookoła świata. Zajęło mu to siedem lat, lecz nie dotarł do Gdyni, miejsca startu. 2 września 1939 roku zatrzymano go w Great Yarmouth. Dopiero w 2012 roku, w roku Władysława Wagnera, harcerze na jachcie „Zjawa IV” podczas rejsu dookoła Bałtyku symbolicznie zakończyli rejs sprzed osiemdziesięciu lat. Rejs ten, a dokładniej jego ostatni etap z Great Yarmouth do Gdyni, został uhonorowana Nagrodą Prezydenta Gdańska - „Bursztynowa Róża Wiatrów”.

W tym roku harcerze planują wypłynąć w rejs śladami Władka Wagnera na „Zjawie VI”. Trwają ostatnie przygotowania i dopieszczanie jachtu. Rejs podzielono na 78 etapów trwających od 7 do 74 dni. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na kilku etapach, osoby zainteresowane udziałem w rejsie bliższe informacje znajdą na stronie internetowej wyprawy. Podczas trwającej do 2016 roku wyprawy w rejsie weźmie udział blisko półtora tysiąca osób.

Do pełni szczęścia i zrealizowania marzeń harcerzom brakuje pieniędzy na nowe ożaglowanie i pomalowanie kadłuba specjalnymi farbami chroniącymi żaglowiec przed morskimi szkodnikami. Nadal sprzedawane są cegiełki, potencjalni sponsorzy potrzebne informacje znajdą na stronie Odysei Władka Wagnera, a indywidualni darczyńcy mogą wesprzeć wyprawę za pośrednictwem portalu Polak Potrafi.Żaglowiec „Zjawa IV” jest jachtem ZHP, następcą „Zjawy I, II oraz III” na których dookoła kuli ziemskiej przepłynął harcerz Władysław Wagner. Został zbudowany w 1949 roku w szwedzkiej stoczni jako kuter ratowniczy. Po 1975 roku przerobiono kuter na jacht szkoleniowy i służy harcerzom. „Zjawa IV” ma 18,7 m długości i 5,64 m szerokości, powierzchnia ożaglowania (kecz bermudzki) wynosi 162 metry kwadratowe.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!