Uczniowie z Gdańska i Tczewa chcą wysłać sondę na granicę troposfery i stratosfery. Lot ma odbyć się za rok. Rakieta wyniesie obiekt na wysokość około 15 kilometrów. W serwisie PolakPotrafi.pl młodzi naukowcy zbierają fundusze na realizację misji.

"Naszym celem jest zbudowanie mini-satelity naukowego CanSat o wielkości puszki po napoju 330 ml. i wysłanie go zaprojektowaną i zbudowaną przez nas rakietą do granicy tropo i stratosfery, która rozciąga się na wysokościach 12-15 km" - czytamy na stronie projektu w serwisie PolakPotrafi.pl.

Wysłanie rakiety z minisatelitą to tak naprawdę preludium do dalszych badań. Pomysłodawcy projektu chcą sprawdzić w jaki sposób zachowywać się będzie rakieta i pracować nad obiektem, który wyniesie na wyższe wysokość ładunek o masie około 5 kilogramów.

Sonda i rakieta powrócą na Ziemię na spadochronach, co pozwoli wykorzystać je ponownie. "Osiągnięcie tak dużej wysokości zapewni zaś silnik hybrydowy wykorzystujący podtlenek azotu N2O jako utleniacz, oraz sorbitol jako paliwo" - czytamy.

Sercem instrumentu będzie komputer Raspberry Pi w połączeniu z czujnikami i kamerą, które w czasie rzeczywistym zarejestrują parametry lotu.

Lot testowy zaplanowany został na przełom września i października. Wówczas rakieta wzniesie się na wysokość około 3 km. Młodzi naukowcy sprawdzą działanie systemów. W kwietniu 2016 r. zrealizowana zostanie główna misja. Rakieta poleci na granicę troposfery i stratosfery z poligonu w Drawsku Pomorskim.

"Po skończonym projekcie chcemy udostępnić naszą rakietę szkołom, uczniom i studentom którzy będą mieć pomysł na ciekawy eksperyment wart wysłania go rakietą do stratosfery" - zapewniają pomysłodawcy misji.

Kim są organizatorzy? To grupa uczniów szkół średnich z Tczewa i Gdańska, tworząca Pomerania Space Team. "Na koncie mamy wiele sukcesów, jak choćby zbudowanie dwóch rakiet ponaddźwiękowych, czy zajęcie pierwszego miejsca w drużynowym konkursie „Ekotech 2012” organizowanym przez Polską Akademię Nauk i Instytut Maszyn Przepływowych" - chwalą się członkowie grupy. Tworzy ją aktywnie 25 osób.

Czytaj także: NASA wprowadzi asteroidę na orbitę Księżyca. Naturalny satelita Ziemi otrzyma własny księżyc


Projekt zostanie ufundowany jeśli do 1 maja 2015 otrzyma co najmniej 65 tys. złotych. Zbiórka odbywa się w serwisie PolakPotrafi.pl.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!