Poseł Zbigniew Kozak (PiS) podczas debaty przed I turą wyborów samorządowych Poseł Zbigniew Kozak (PiS) podczas debaty przed I turą wyborów samorządowych

Poseł Zbigniew Kozak (PiS) podczas debaty przed I turą wyborów samorządowych (© Artur Hossa)

W niedzielę w siedzibie starogardzkiego Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja prasowa, podczas której Donald Tusk udzielił poparcia kandydatowi PO na urząd prezydenta tego miasta. Poseł Zbigniew Kozak uważa, że w ten sposób doszło do złamania ordynacji wyborczej.

W niedzielę rano premier Donald Tusk odwiedził Starogard Gdański, gdzie spotkał się ze Starostą Starogardzkim Leszkiem Burczykiem oraz kandydatem na urząd prezydenta miasta Patrykiem Gabrielem. Podczas konferencji prasowej w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, która odbyła się po tym spotkaniu, premier przekonywał, że Gabriel jest dobrym kandydatem na włodarza miasta.

W tej właśnie konferencji poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kozak dopatrzył się złamania ordynacji wyborczej. O możliwości złamania przez premiera oraz kandydata PO na prezydenta Starogardu ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta zawiadomił szefa Państwowej Komisji Wyborczej. Chodzi dokładnie o artykuł 27a tej ustawy, który zabrania prowadzenia agitacji wyborczej "w siedzibach urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów".

"Faktem jest, że starostwo powiatowe jest siedzibą urzędu administracji terytorialnej. W związku z powyższym zachowanie pana premiera Donalda Tuska oraz kandydata na prezydenta Patryka Gabriela podlega karze grzywny, gdyż złamali przepis obowiązujący w ustawie" - napisał poseł Zbigniew Kozak w piśmie przekazanym przewodniczącemu PKW.

Poseł Kozak zapowiedział, że jeżeli PKW nie wyciągnie wobec obu polityków konsekwencji, przekaże sprawę prokuraturze. Za złamanie zakazu agitacji w urzędach grozi kara grzywny.

Zbigniew Kozak ubiegał się o urząd prezydenta Starogardu. W I turze zdobył 17,68 proc. głosów i nie będzie brał udziału w ponownym głosowaniu w najbliższą niedzielę.

Źródło: Naszemiasto.pl

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!