Potężne burze przechodzą nad terytorium naszego kraju. Szczególnie trudna sytuacja jest na północy, gdzie wyładowań atmosferycznych jest najwięcej.

Na terenie właściwie całego kraju zostały ogłoszone ostrzeżenia meteorologiczne przed silnymi burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia na terenie praktycznie całego kraju prócz woj. opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Organizacja Polskich Łowców Burz podniosła natomiast ostrzeżenia do drugiego stopnia w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. W tym pierwszym ogłosiła również alarm meteorologiczny.

Należy się spodziewać silnych opadów deszczu (lokalnie do 50 mm), gradu o średnicy nawet 3 cm oraz wiatru wiejącego w porywach z prędkością 90 km/h! Na Pomorzu istnieje ryzyko pojawienia się tzw. superkomórki burzowej, a więc chmury, z której może powstać tornado lub trąba wodna.

Możliwe skutki burz to połamane lub wyrwane z korzeniami drzewa, powalone słupy energetyczne, zerwane linie napowietrzne, utrudnienia w komunikacji drogowej i kolejowej, lokalne podtopienia. Radzimy by nie parkować samochodów pod drzewami i tablicami reklamowymi oraz usunąć lub zabezpieczyć przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!