(© Google)

W najnowszym stabilnym wydaniu przeglądarki Google Chrome - wersji 25 - znalazł się błąd w mechanizmie prerenderingu. Może on powodować niepoprawne naliczanie statystyk odwiedzin stron internetowych oraz zwiększone użycie łącza.

Aktualizacja 06.03.2013:
Uwaga - opisywany poniżej błąd został poprawiony w wydaniu Chrome 25.0.1364.152 opublikowanym w dniu 4.03.2013.


Problem dotyczy stron, które zgodnie z rekomendacjami Google zaimplementowały obsługę tagu link z atrybutem rel="next/prev", oraz używają mechanizmu przyspieszającego ładowanie strony - znacznika rel="prerender".

Chrome po załadowaniu strony ze znacznikami wskazującymi następną stronę, przystępuje do ładowania jej w tle. Ma to na celu przyspieszenie wyświetlenia kolejnej strony, jeśli użytkownik zdecyduje się ją odwiedzić. Jeśli owa następna strona zawiera odniesienia do strony następnej ze swojego punktu widzenia, nasza przeglądarka po ok. 30 sekundach przejdzie do ładowania również i jej. Jeśli taki łańcuch następnych stron nie zostanie w którymś momencie przerwany, proces ładowania może trwać aż do zamknięcia przeglądarki powodując co około 30 sekund pobranie kolejnej strony.

Co ciekawe - tak rozpoczęte ładowanie nie jest przerywane nawet po zmianie adresu w przeglądarce. Czyli mimo wyjścia z witryny, prerendering jej kolejnych stron może dalej trwać w tle aż do zamknięcia przeglądarki.

Jakie są następstwa tego błędu? Można zauważyć przynajmniej kilka.
1. Zwiększenie użycia łącza internetowego - szczególnie może być to odczuwalne dla użytkowników internetu mobilnego.
2. Zawyżenie statystyk odsłon - co prawda ruch generowany przez prerendering nie jest uwzględniany przez Google Analytics, ale w Gemius Traffic (w momencie pisania tego artykułu) jest on widoczny jako dodatkowe odsłony i dodatkowy czas spędzony przez użytkownika na stronie.
3. Według serwisu Search Engine Roundtable błąd ten może powodować zbanowanie konta w Google AdSense.

Błąd został zauważony przez użytkownika forum WebmasterWorld w Chrome 25 i 26 (beta).

Na chwilę obecną wygląda na to, że aby uniknąć błędu należy wyłączyć dodawanie znaczników rel=prerender w kodzie strony (całkowicie lub tylko dla wersji Chrome w której występuje błąd).

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!