Od początkiem stycznia br. rusza, organizowana przez powiaty, darmowa pomoc prawna. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

W całym kraju utworzonych zostało 1500 punktów, w których profesjonaliści będą świadczyć pomoc prawną.

Na terenie powiatu łukowskiego są to : Powiatowy Zespół Oświatowy w Łukowie ul. Wyszyńskiego 41
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.

Zespół Szkół im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie ul. Cmentarna 6 Poniedziałki, środy i piątki 8.00 - 13.00, wtorki i czwartki 11.00 - 16.00

Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim Plac Wielgoska 5
poniedziałki, środy i piątki 8.00 - 13.00, wtorki i czwartki 11.00 - 16.00

Interesanci przyjmowani będą /w kolejności zgłaszania się/ przez adwokatów i radców wskazanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Siedlcach, Radę Okręgową Izby Radców Prawnych w Warszawie i Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych w Lublinie.

Darmową pomocą ustawa objęła: młodzież do 26. roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, osoby po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Kombatantów, weteranów, osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Polega na:

udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach:
przedstawieniu propozycji sposobu rozwiązania problemu prawnego;

pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej, (nie obejmuje pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym – wówczas osoba uprawniona może wnioskować o ustanowienie pełnomocnika z urzędu);

sporządzeniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!