Kamera sondy Lunar Reconnaissance Orbiter sfotografowała już kilkakrotnie powierzchnię Księżyca. Dane przesłane przez sondę pozwoliły na zidentyfikowanie ponad 200 nowych kraterów i wniosek, że powierzchnia Księżyca zmienia się znacznie szybciej niż przypuszczano.

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter dostarcza informacji o naszym naturalnym satelicie od czerwca 2009 r. Dzięki niej możemy cieszyć się bardzo dokładnymi zdjęciami powierzchni Księżyca.

Dzięki wąskokątnej kamerze o mało romantycznej nazwie LROC NAC zespół zajmujący się sondą zidentyfikował ponad 200 nieznanych kraterów o średnicy mniejszej niż 5 kilometrów i kilka tysięcy "plam", które mogą być mniejszymi kraterami.

Okazuje się jednak, że powierzchnia Księżyca zmienia się co 81 tys. lat. W najnowszym numerze czasopisma "Nature" zamieszczono artykuł Emersona Speyerera i jego współpracowników, z którego wynika, że powierzchnia satelity przechodzi gruntowną zmianę znacznie szybciej niż przypuszczano - podaje phys.org.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!