Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powraca Nagroda im. Adama Loreta

Artur Hampel
Artur Hampel
Adam Loret
Adam Loret lasy.gov.pl
Po 7 latach niebytu, zarządzeniem nr 18 z dnia 15 marca 2016 r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przywrócił Doroczną Nagrodę Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta

Nagroda zostanie przyznana w następujących kategoriach:

- najlepsze zrealizowane przedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w zakresie popularyzacji, ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modelu organizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa;

- najbardziej doniosła, z punktu widzenia wiedzy podstawowej lub/oraz przydatności praktycznej, zakończona i zrealizowana na terytorium RP praca naukowa dotycząca szeroko rozumianego leśnictwa;

- Człowiek Roku Polskich Lasów.

Laureatów wyłonią członkowie Kapituły w skład, której wejdą m.in. laureaci nagrody z poprzednich lat.

Nagrody w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas obchodów Święta Lasu 2017.

Szczegóły, karta zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora pod adresem: Nagroda Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta

***

Postać Adama Loreta

Adam Loret Adam urodził się 26 grudnia 1884 roku w Jaśle. W latach 1903-1905 był uczniem Krajowej Szkoły Gospodarstwa Lasowego we Lwowie. Od roku 1907 do 1910 studiował w Akademii Leśnej w Tharandcie, po czym został został zarządcą lasów dóbr Sucha w Beskidzie Żywieckim.

Adam Loret wsławił się uratowaniem Puszczy Białowieskiej przed niemal całkowitą dewastacją w okresie międzywojennym, zrywając niekorzystną umowę z brytyjską firmą The Century European Timber Corporation. Dzięki tej decyzji zaprzestano rabunkowej eksploatacji lasów Puszczy Białowieskiej. Co prawda strona Polska musiała zapłacić z tego tytułu odszkodowanie, ale starodrzewie Puszczy Białowieskiej zostały ocalone.

Adam Loret był też jednym z inicjatorów nowoczesnej formy zarządzania lasami państwowymi polegającej między innymi na uniezależnieniu gospodarowania lasami od budżetu państwa.
Zasady zarządzania lasami państwowymi zatwierdzone zostały rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 30 grudnia 1924 roku. Wprowadzało ono wyodrębnienie administracji lasów państwowych z Ministerstwa Rolnictwa i oparto ją o funkcjonowanie na zasadach samodzielności gospodarczej.

W latach pełnienia funkcji nadzwyczajnego delegata rządu do spraw administracji lasów państwowych, na jego wniosek przyznano nadleśniczym większą samodzielność oraz ujednolicono i usprawniono przepisy rachunkowości i sprawozdawczości. Przedstawił też oraz doprowadził do wdrożenia kompleksowy program reform, który obejmował między innymi: rewizję planów urządzeniowych, budowę kilku zakładów przerobu drewna, zorganizowanie zbytu i eksportu drewna oraz utworzenie Instytutu Badawczego Leśnictwa, który funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

Od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej piastował najwyższe stanowisko w administracji leśnej jako dyrektor naczelny Lasów Państwowych. W pierwszych miesiącach wojny został aresztowany przez wojska sowieckie. Zginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, prawdopodobnie zamordowany w 1940 roku w Mińsku.

Bibliografia:
"ADAM LORET W NADLEŚNICTWIE HAJNÓWKA" - autor: Andrzej Nowak (portal korporacyjny LP, RDLP Białystok)
"Loret Adam" - encyklopedialesna.pl

Artur Hampel

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto