Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie lista „piosenek zakazanych” na ślubie. Tych utworów już nie usłyszysz!

ak
Lista "piosenek zakazanych" na ślubie. Brzmi śmiesznie? Niedługo może stać się faktem! Zobacz, o co chodzi!
Lista "piosenek zakazanych" na ślubie. Brzmi śmiesznie? Niedługo może stać się faktem! Zobacz, o co chodzi! Pixabay.com
Lista „piosenek zakazanych” na ślubie już niedługo może stać się faktem. Ślub, jako doniosłe wydarzenie w życiu każdego człowieka, domaga się odpowiedniej oprawy, w tym muzycznej. Zgadzają się z tym duchowni, którzy chcą stworzyć listę zakazującą wykonywania pewnych utworów w trakcie ceremonii zaślubin.

"Zakazane piosenki" na ślubie. Będzie lista!

Lista „piosenek zakazanych” na ślubie miałaby służyć ujednoliceniu liturgii. Sprawa dotyczy póki co diecezji tarnowskiej, w której obecnie trwa synod, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości sięgnęły po takie rozwiązanie inne diecezje. Duchowni zwracają uwagę na to, że w trakcie planowania ślubu, często muszą ścierać się z najróżniejszymi wizjami narzeczonych, które nie zawsze przystają do powagi liturgii i sakramentu, który mają przyjąć. Wypracowanie schematu sprawowania i celebracji sakramentu małżeństwa, który byłby obligatoryjny, miałoby naprawić sytuację i ułatwić księżom rozmowy z narzeczonymi. Mając konkretne przepisy mówiące o tym, jak powinna być sprawowana liturgia w trakcie zawierania sakramentu małżeństwa, księża mieliby argument nie do zbicia za tym, że ceremonia ma wyglądać w określony sposób, a z pewnych pomysłów narzeczeni muszą zrezygnować.

Powstanie listy „piosenek zakazanych” jest bardzo realne, dyskutowano już o tym na obradach synodu. Miałaby ona być integralną częścią schematu i zawierać utwory, których pod żadnym pozorem nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii ślubnej. Jak powiedział tarnowskiemu „Gościowi Niedzielnemu” rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ks. Andrzej Turek:

Dni L. Cohena i jego „Hallelujah”, z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem, w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone.

Dokument regulujący sprawę liturgii ma być pierwszym owocem trwającego synodu. Trzyletni synod rozpoczął się w kwietniu, a jego pierwszy rok jest poświęcony rodzinie, dlatego też dokument, nad którym obecnie pracują duchowni, będzie dotyczył także tego, jak przygotować narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz życia w rodzinie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Pomysły na prezenty dla gości weselnych

Źródło: tarnow.gosc.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto