Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powyborcze zmiany w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Sojusz Lewicy Demokratycznej poniósł w Ostrowcu Świętokrzyskim klęskę wyborczą.
Sojusz Lewicy Demokratycznej poniósł w Ostrowcu Świętokrzyskim klęskę wyborczą. Krzysztof Krzak
Zgoła rewolucyjne zmiany, głównie w składzie Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, przyniosły niedzielne wybory samorządowe. Największym ich wygranym są Jarosław Górczyński i kandydaci z jego komitetu wyborczego.

Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Górczyńskiego, byłego wiceprezydenta miasta i obecnego posła Polskiego Stronnictwa Ludowego w przyszłej Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego będzie miał zdecydowaną większość, bo aż 13 na 23 radnych. Mandaty radnych miejskich z tego komitetu obejmą: Marta Woźnicka – Kuzdak, Irena Kowalczyk – Kwiecień, Kamil Kutryba, Stanisław Choinka, Włodzimierz Stec, Irena Renduda – Dudek, Mariusz Łata, Kamil Długosz, Kamil Stelmasik, Urszula Uba, Joanna Pikus, Aron Pietruszka i Daniel Strojny. Drugą siłą w Radzie Miasta (7 radnych) będzie Prawo i Sprawiedliwość. Mandaty zdobyli: Artur Głąb, Włodzimierz Sajda, Dariusz Kaszuba, Andrzej Pałka, Wojciech Kaczmarski, Jerzy Wrona i Małgorzata Krysa. Tylko dwa mandaty zdobyli kandydaci Platformy Obywatelskiej, którą w kadencji 2014 - 2018 w ostrowieckiej RM reprezentować będą: Paweł Celebański i Artur Zawadzki. Wśród rajców miejskich znajdzie się jeszcze Marek Giemza, kandydat niezależny. Jedynie trzech spośród nowych radnych (Dariusz Kaszuba, Włodzimierz Sajda i Stanisław Choinka) sprawowało mandat radnego w minionej kadencji. Największym zaskoczeniem jest fakt, iż ani jednego kandydata do nowej Rady Miasta nie wprowadził Twój Ostrowiecki Samorząd (TOS 2006), który przez ostatnie cztery lata w koalicji z PO i SLD rządził Ostrowcem Świętokrzyskim.

W wyborach do Rady Powiatu Ostrowieckiego żadne z ugrupowań nie zdobyło większości. Najwięcej (dziesięć) mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Radnymi zostali jego kandydaci: Zbigniew Duda, Jarosław Piotr Kopański, Krzysztof Huszaluk, Ryszard Proksa, Hubert Żądło, Grzegorz Kazimierski, Marek Bilski i Mirosław Rogoziński, Agata Adamek i Jarosław Czarnecki. Sześciu radnych będzie miał w Radzie Powiatu KWW Jarosława Górczyńskiego. Mandaty zdobyli: Łukasz Dybiec, Małgorzata Bień, Agnieszka Rogalińska, Stanisława Danuta Barańska, Mariusz Pasternak, Renata Ślusarz - Magiera. Czterech reprezentantów będzie miała PlatformaObywatelska; są nimi: Paweł Górniak, Eligiusz Mich, Jerzy Brożyna i Joanna Suska. Zaledwie trzy mandaty wywalczyli kandydaci ugrupowania TOS 2006 (Zdzisław Kałamaga, Halina Sławek i Piotr Maj). Żadnego mandatu nie zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Nie przyniosły natomiast rozstrzygnięcia wybory na stanowisko prezydenta miasta i potrzebna będzie druga tura. Choć i w tym głosowaniu nie obyło się beż niespodzianek. Z wyścigu o najwyższe w mieście stanowisko odpadł wspólny kandydat TOS 2006, PO i SLD, Zdzisław Kałamaga, dotychczasowy Starosta Powiatu Ostrowieckiego, były poseł i prezydent miasta w kadencji 1994 - 1998. W drugiej turze wyborów samorządowych powalczą: Jarosław Górczyński startujący z własnego komitetu wyborczego (10116 głosów) i Zbigniew Duda, desygnowany przez Prawo i Sprawiedliwość (w I turze zdobył 6729 głosów).

16 listopada 2014 roku frekwencja wyborcza w Ostrowcu Świętokrzyskim wyniosła niecałe 40 procent. Gorsza w całym województwie świętokrzyskim była jedynie w... Kielcach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto