Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj genezę uroczystości Bożego Ciała

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Czwartek, Boże Ciało, dla jednych dzień wolny od pracy, dla innych zamknięte sklepy i utrudniony ruch na ulicach, a jeszcze innych długi majowo-czerwcowy weekend. I jakby zapomina się o tym, że to przede wszystkim święto kościelne.

Boże Ciało - tak w tradycji ludowej nazwano uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest tzw. świętem ruchomym, obchodzonym 60 dni po Wielkanocy.

Tradycja Bożego Ciała związana jest z procesją po mszy świętej. Wierni przechodzą do czterech specjalnie wybudowanych na tę okoliczność ołtarzy, przy których odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. Trasę procesji dzieci posypują kwiatami, niesione są święte obrazy, kościelne sztandary oraz monstrancja. Przejściu towarzyszy śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

Tradycja Bożego Ciała sięga przełomu XI i XII wieku i wyrosła na gruncie adoracyjnych tendencji pobożności eucharystycznej. W 1391 roku papież Bonifacy IX zalecił, aby Boże Ciało obchodzić wszędzie, nawet tam, gdzie dotąd tego nie czyniono. W Polsce to święto obchodzimy od 1320 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto