(© NASA)

NASA zapowiedziała dwie nowe misje, które mają rzucić światło na początki Układu Słonecznego. W kosmos polecą dwie sondy: Lucy i Psyche.

NASA zamierza wysłać w 2021 i 2023 roku dwie sondy kosmiczne. Pierwsza z nich, nazwana Lucy poleci w kierunki planetoid trojańskich Jowisza, zwanych też Trojańczykami. Druga, Psyche, ma spotkać się z bardzo rzadkim obiektem, planetoidą 16 Psyche.

Lucy ma zostać wystrzelona w kosmos w październiku 2021 roku. W 2025 r. dotrze do tzw. pasa głównego. Między rokiem 2027 a 2033 sonda zbada sześć planetoid trojańskich. Te obiekty uwięzione są przez pole grawitacyjne Jowisza. Ich orbita podobna jest do orbity największej planety Układu Słonecznego. Okres obiegu wokół naszej gwiazdy wynosi niecałe 12 lat.

Zdaniem badaczy Trojany Jowisza pomogą zrozumieć ewolucją Układu Słonecznego, bo zawierają pierwotny materiał, z którego składają się planety zewnętrzne - podaje NASA.

Misja Psyche rozpocznie się w 2023 r. Celem jest planetoida 16 Psyche. Obiekt unikalny w naszej ludzkiej skali i tajemniczy. 16 Psyche znajduje się trzy razy dalej od Słońca niż Ziemia. Ma 210 kilometrów średnicy i w przeciwieństwie do innych planetoid nie jest to obiekt skalny lub lodowy, ale składający się z metalicznego żelaza i niklu. Jedna z teorii zakłada, że 16 Psyche to po prostu jądro planety wielkości Marsa. Miała ona stracić swe zewnętrzne powłok w ciągu miliardów lat. 16 Psyche jest jedynym tego rodzaju znanym obiektem w naszym układzie.

Harmonogram loty sondy Psyche ma być następujący. Zostanie wystrzelona z Ziemi w październiku 2023 r. W 2024 r. skorzysta z asysty grawitacyjne Ziemi. W 2025 r. przeleci koło Marsa. Do celu ma dotrzeć w 2030 roku.
Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!