(© plakat)

Muzeum-Pracownia Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu zaprasza od 8 grudnia 2015 r. do 25 stycznia 2016 r. na wystawę obrazów Tomasza Matusewicza "Energia historii". Dzieła stanowią zbiór indywidualnych interpretacji przeszłości.

Muzeum/Pracownia Józefa Ignacego Kraszewskiego, oddział Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu zaprasza na wystawę ENERGIA HISTORII. Przedsięwzięcie jest kontynuacją Projektu Energia Informacji zapoczątkowanego w Galerii Nad Wisłą w Toruniu 2015 r, w którym autor Tomasz Matusewicz porusza zagadnienie wizualności jako zbioru informacji i sposobów jej kumulacji. Odtworzenie/interpretowanie historii np. dzieł literackich jako alternatywnych interpretacji przeszłości traktuje jako odnawialne źródła kulturowej energii.

Na wystawę składają się obrazy z cyklu Józefa Haydna Siedem Ostatnich Słów Zbawiciela oraz obiekty LUXFERONY1, które tworzy Matusewicz w założeniu mają wchodzić w relację z odbiorcą w kontekście przestrzeni i eksponatów związanych z Józefem Ignacym Kraszewskim. Wywołany zmultiplikowany i efemeryczny obraz ma intensyfikować percepcję miejsca, a także wskazywać, że artyści powracając do minionych wydarzeń tworzą nową energię informacji, a jednocześnie dzieła sztuki.

Dr hab. Tomasz Matusewicz jest pracownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Autor wykorzystuje gotowe przedmioty wytworzone przez cywilizację i zjawisko optycznego załamania światła w Luksferonie.

Wernisaż wystawy Energia historii odbył się 8 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 przy ul. Wronieckiej 14. Ekspozycję można zwiedzać do 25 stycznia 2016 r. Otwarciu wystawy towarzyszył wieczór autroski Jerzego Łukasza Kaczmarka i prezentacja tomu poetyckiego Przepowiednie. Z kręgu nocy i dnia. Wieczór prowadzili Roman Bąk i Tadeusz Żukowski.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!