Zegar astronomiczny Orloj znajduje się w Pradze na Ratuszu Staromiejskim. Jego budowę rozpoczął zegarmistrz Mikuláš z Kadan w 1410 roku, a ukończył pod koniec XV wieku Hanus, zwany Ruze.

Zegar astronomiczny Orloj w Pradze

Zegar znajduje się na Ratuszu Staromiejskim, na jego południowej ścianie. Budowę zegara rozpoczął zegarmistrz Mikulas z Kadan w 1410 roku, a ukończył pod koniec XV wieku Hanus, zwany Ruze.

Zegar złożony jest z trzech części

Położenie ciał niebieskich ukazuje nam część astronomiczna, część druga - kalendarzowa z tarczami symbolizuje miesiące. Trzecią część animacyjną stanowią ruchome figurki przedstawiające dwunastu apostołów.

Co godzinę w ciągu dnia możemy oglądać kilkunastosekundowe widowisko, zakończone wybiciem właściwej godziny.

W górnych okienkach zegara pojawiają się figurki apostołów, poniżej na zegarze grożą nam: kostucha przy dźwiękach dzwonów pogrzebowych z klepsydrą, Żyd ze srebrnikiem w ręku, Turek-poganin oraz wyobrażenie próżności.

Zobaczcie co fascynuje turystówStyl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!