Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prasa rosyjska o pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Redakcja
Członkowie kierownictwa RP i czołowych polityków, pomimo protestów wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych, ostatniego komunistycznego przywódcy, W. Jaruzelskiego.

Jaruzelski na początku maja doznał udaru mózgu i zmarł w niedzielę 24 maja w szpitalu Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Miał 90 lat.

Demonstranci zebrali się w katedrze w Warszawie, gdzie odbywał się pogrzeb, byli niezadowoleni, że gen. Jaruzelski zostanie pochowany na jednym z historycznych cmentarzy.

Gen. Jaruzelski był znany z wprowadzenia stanu wojennego, starając się położyć kres ruchowi "Solidarnośći".Wtedy tysiące Polaków zostało aresztowanych a kilkadziesiąt zabitych.

Mimo tego, na pogrzebie generała pojawił się były przewodniczący "Solidarności" Lech Wałęsa, a także obecny prezydent Bronisław Komorowski. Wśród polityków, którzy nie chcieli uczcić pamięci zmarłego prezydenta postkomunistycznej Polski, był premier Donald Tusk.

W 2007 r. W. Jaruzelski został oskarżony o wprowadzenie stanu wojennego oraz o " kierowanie organizacją przestępczą o charakterze zbrojnym, która miała na celu popełnienia przestępstwa".

Stan wojenny w Polsce trwał dwa lata.

W 1989 r.wśród masowych protestów i strajków, został zmuszony do podjęcia negocjacji z " Solidarnością".

W następnym roku Polska Partia Komunistyczna została rozwiązana, a Wojciech Jaruzelski zrezygnował ze stanowiska Prezydenta.

" Te mniejsze zło"

W. Jaruzelski twierdził, że wprowadził stan wojenny jako mniejsze zło.Podjął ten krok, by ratować kraj przed sowiecką interwencją. Jednak wielu Polaków z tym się nie zgadza.

Śmierć Wojciecha Jaruzelskiego, spowodowała w Polsce nową debatę o jego polityczną spuściznę . Niektórzy Polacy twierdzili ,że powinien być pochowany z pełnymi honorami wojskowymi , inni , że były prezydent powinien być pochowany jako osoba prywatna , bez udziału państwa.

Podczas ceremonii pożegnania byłego przywódcy komunistycznej Polski, prezydent Komorowski mówił o nim jako o człowieku, który " niósł ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i chyba najbardziej tragiczne w dziejach powojennej Polski decyzji "

Prezydent oddał hołd za to,że potrafił przeprowadzić reformy polityczne, tak że dziś "zaowocowały naszą wolnością i niepodległością".

Tymczasem na ulicy, pod katedrą demonstranci trzymali transparenty z napisem "Zdrajca narodu" i "Morderca".

http://www.bbc.co.uk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto