Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnicy: Krzyż może pozostać w Sejmie

Marcin Stanowiec
Marcin Stanowiec
Prawnicy, którzy sporządzili ekspertyzy zamówione przez marszałek Ewę Kopacz, krytycznie odnoszą się do propozycji Ruchu Palikota, aby salę sejmową pozbawić krzyża.

We wniosku o zdjęcie krzyża napisano, że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem", a obecność symbolu religijnego w tym miejscu jest niezgodna z konstytucją.

Radą służyli eksperci z ośrodków uniwersyteckich Warszawy, Lublina, Torunia i Poznania. Podkreślali, że krzyż jest symbolem kulturowym ważnym dla tożsamości narodowej i jako taki nie stoi w sprzeczności z demokracją, tym bardziej że ta wyraża wolę większości.

Prawnicy z KUL zwrócili uwagę na uchwałę sejmową z 2009 r., która akceptuje krzyż w przestrzeni publicznej.

Prof. Lech Morawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówi dla portalu

Onet, że "każdy ma prawo być niekatolikiem oraz dawać wyraz swoim przekonaniom i na tym właśnie polega tolerancja i przestrzeganie indywidualnych praw człowieka, ale nikt nie ma prawa żądać, by katolicka większość żyła wedle tych zasad, których ona nie uważa za słuszne, bo to oznaczałoby rażące naruszenie jej prawa do samostanowienia w swoim własnym państwie". Konstytucjonalista ostro wypowiedział się o lewicowych politykach. "Uznać należy, że wniosek grupy posłów nie jest w żadnym punkcie uzasadniony i nie zmierza do rozwiązania żadnego problemu konstytucyjnego, a wyłącznie do wywołania awantury politycznej" - stwierdził.

Przedstawiciele Instytutu Nauk Prawnych PAN przekonują, że ponieważ krzyż nie wpływa na kształt decyzji parlamentarnych, nie narusza zasad bezstronności światopoglądowej.

Krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie nie przeszkadza prawie 90 proc. Polaków - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Krzyże w budynkach publicznych nie przeszkadzają większości badanych we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

">

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto