W piątek wieczorem rozpocznie się premiera "Latającego Holendra" Richarda Wagnera. Opera Wrocławska zapowiada widowisko pełne rozmachu i w niesamowitej scenerii.

W piątek wieczorem Opera Wrocławska wystawi opowieść o żeglarzu-tułaczu. Wczoraj Pergola koło Hali Ludowej rozbłysnęła światłem i przepiękną muzyką. W nocy z wtorku na środę odbyła się próba prasowa megawidowiska „Latający Holender” Richarda Wagnera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, które oczaruje wrocławską publiczność już w ten weekend.

Grupa szczęśliwców, którzy mogli uczestniczyć w próbie była pod wrażeniem: gigantycznych dekoracji, wspaniałych kostiumów i głosów gwiazd opery, które rozbrzmiały w parku Szczytnickim i okolicy. Przedstawienia "Latającego Holendra" na pergoli odbędą się 5, 6 i 7 oraz 12, 13 i 14 czerwca.

„Latający Holender” to legenda po raz pierwszy w pełnej wersji spisana przez Fredericka Marryata w powieści „Okręt widmo” z 1839 roku. Brytyjski pisarz, sam oficer marynarki wojennej i morski awanturnik, nadał ramy literackie legendzie o żeglarzu, który przeklinając w czasie sztormu mimochodem przywołuje diabła. W legendzie żeglarz w zamian za uratowanie od śmierci w odmętach oceanu, zgadza się na wieczną tułaczkę po morzu, nie przeczuwając, co znaczy słowo „wieczna”. Tylko raz na siedem lat dostaje szansę zejścia na ląd. I raz na siedem lat ma szansę, by od męki wybawiła go miłość kobiety, która ofiarowując mu swoje uczucie, wyrwie go diabłu.

Premierowy spektakl „Latającego Holendra” rozpocznie się o godzinie 22 w piątek, 5 czerwca, i potrwa do godziny 1. Z kronikarskiego obowiązku przypomnę Państwu, by na spektakl ubrać się wygodnie i raczej ciepło – w nocy, w parku niedaleko rzeki na pewno będzie chłodniej niż w centrum miasta. Kogo usłyszymy? Tytułowego Holendra śpiewać będą Richard Haan, Simon Neal i Bogusław Szynalski.

W partii Senty usłyszymy Elizę Kruszczyńską, Annę Lichorowicz i Magdalenę Barylak. Dalanda kreować będą Tomasz Raff i Grzegorz Szostak, w partii Eryka w kolejnych spektaklach usłyszymy Victora Cam-posa Leala, Nikolaya Dorozhkina i Łukasza Gaja, sternika – Camposa Leala, Igora Stroina i Aleksandra Zuchowicza, a w partii Mary, czyli piastunki Senty, wystąpią Barbara Bagińska i Jadwiga Postrożna.

Kostiumy do opowieści Wagnera są dziełem Małgorzaty Słoniowskiej, za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Janina Niesobska. Przedstawienia „Latającego Holendra” na pergoli odbędą się 5, 6 i 7 oraz 12, 13 i 14 czerwca. Spektakl będzie trwał 160 minut (będzie jedna przerwa). Bilety są do kupienia w kasie opery przy ul. Świdnickiej. Ceny: 150 i 120 (ulg.) w strefie I, 100 i 80 w II oraz VIP – 200 zł.

(AIP)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!