Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydenci Hollande i Komorowski o wspólnej obronie budżetu UE

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Prezydent Francji, Francois Hollande przebywający dziś Polsce, spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Na konferencji prasowej zapowiedział, że Francja i Polska będą wspólnie działać w sprawie budżetu unijnego, a więc i wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

Francja będzie wspólnie działać z Polską, na rzecz budżetu Unii Europejskiej, na lata 2014-2020 - zadeklarował francuski prezydent, Francois Hollande, w trakcie konferencji prasowej z polskim prezydentem, Bronisławem Komorowskim. Jak powiedział Francois Hollande - "dla Europy bardzo ważne jest, aby podjąć dobre decyzje w sprawie budżetu" unijnego. Francja i Polska – jego zdaniem - muszą wspólnie te decyzje przygotować i zapewnił o wspólnych działaniach w sprawie budżetu, gdyż – jak przyznał prezydent - nie chce "przeciwstawiać sobie wspólnej polityki rolnej, która jest częścią naszej historii i polityki spójności, do której Polska jest bardzo przywiązana" - powiedział francuski prezydent.

Prezydent Hollande dodał, że Polska i Francja będą wspólnie bronić "takiej samej koncepcji budżetu unijnego", w tym także wspólnej polityki spójności i polityki rolnej - czytamy w serwisie Gazeta.pl

Francois Hollande mówił w odniesieniu do przyszłości strefy euro euro, że nie chce przeciw sobie stawiać państw, zarówno członków euro-strefy, w tym Francji, jak i tych krajów, które chciałyby przystąpić do strefy euro, takich jak na przykład Polska.

Chciałbym – podkreślił prezydent Francji, aby "doszło do pogłębienia unii gospodarczej i walutowej, a w procesie tego pogłębienia ważne dla mnie będzie to, żeby Polska i inne kraje, które mają podobną wizję przyszłości" z krajami strefy euro, mogły być bezpośrednio włączone w decyzje, które ich dotyczą dzisiaj i będą dotyczyć w dalszych latach – powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski zapewniał na konferencji, że "nowy początek, który jest związany z osobą nowego prezydenta Francji, będzie odnowieniem starej, dobrej, sprawdzonej przez historię przyjaźni i współpracy polsko-francuskiej" - podkreślił polski prezydent.

Prezydent Komorowski podkreślił z satysfakcją, że gości prezydenta Francji w tak trudnym, ważnym i "odpowiedzialnym momencie, jakim jest dyskusja o budżecie UE" na lata 2014-2020 i w momencie dyskusji "o przyszłym kształcie ustroju Unii Europejskiej i losach strefy euro".

Jak przypomniał prezydent Komorowski - ta dobra i konkretne rozmowa z marca tego roku, jeszcze sprzed wyborów prezydenckich we Francji, a później wspólne przyjazne spotkanie w czasie szczytu ONZ w Nowym Jorku, przynoszą już teraz pozytywne efekty w postaci "rysującej się współpracy w obszarze obronności", jak też w innych obszarach, "które chcemy ożywić" - powiedział polski prezydent.

W odniesieniu do najnowszych spraw unijnych, Francja odrzuca propozycję budżetową przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, argumentując m.in., że proponowane "limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania". Francja – według deklaracji jej władz – wyraża gotowość dążenie do porozumienia w czasie szczytu w Brukseli w przyszłym tygodniu, który będzie poświęconego budżetowi. Stanowisko Polski zmierza w tym kierunku, aby negocjacje budżetowe szły w kierunku zmniejszenia cięć i zwiększenia wydatków na politykę spójności.

Najnowsza propozycja budżetu UE na lata 2014-2020, proponowana przez szefa Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, zakłada cięcia wydatków w wysokości około 75 mld euro, w stosunku do zeszłorocznej propozycji Komisji Europejskiej, która opiewała na około biliona euro, w tym 29,5 mld euro w zakresie funduszy spójności i 25,5 mld - na dopłaty w rolnictwie i rybołówstwie.

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, wskazuje w udzielonym wywiadzie dla opiniotwórczego francuskiego dziennika "Le Figaro", możliwości zacieśnienia stosunków polsko-francuskich. Według niego, dzisiejsza wizyta prezydenta Francois Hollande'a w Warszawie, nastąpiła we właściwej chwili. W rozmowach dwustronnych nie zabraknie dyskusji i wspólnej troski o sprawy żywotnej kwestii perspektyw budżetu unijnego, jak i znaczących dla Polski i Francji zagadnień ekonomicznych.

Stanisław Cybruch

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto