Prezydent RP Bronisław Komorowski Prezydent RP Bronisław Komorowski

Prezydent RP Bronisław Komorowski (© www.prezydent.pl)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że obywatele mają prawo poznać nie tylko treść ekspertyz w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych, lecz także ich autorów oraz honoraria.

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt II SAB/Wa 193/11 i 187/11) prezydent przegrał wczoraj proces o zatajenie informacji o ekspertyzach, które pozwoliły mu podpisać ustawę o reformie systemu emerytalnego. W uzasadnieniu sąd stwierdził iż "każda sfera działalności władzy publicznej jest informacją publiczną, a więc ekspertyzy również. Jawna jest nie tylko ich treść, ale także ich autorzy oraz wysokość honorariów, które pobrali". - czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.

Sąd rozpatrywał dwie skargi przeciwko prezydentowi. Ujawnienia opinii prawnych domagały się osoba prywatna oraz Fundacja e-Państwo wspólnie ze Stowarzyszeniem Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO). Szymon Osowski, prezes SLLGO powiedział po ogłoszeniu wyroku: "to ogromny sukces. Sąd uznał, że opinie prawne są informacją publiczną, szczególnie w tak ważnej kwestii jak zmiana systemu emerytalnego".

Prezydent ma teraz dwa wyjścia, albo ujawni informację, albo wniesie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wg nieoficjalnych informacji Kancelaria Prezydenta odwoła się do sądu.

Sejm pracuje teraz nad nowelizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej, a specjalna podkomisja nie zgodziła się z propozycją rządu ograniczającą dostęp do niektórych informacji. Dostęp do informacji publicznej ma bowiem fundamentalne znaczenie dla przejrzystości i społecznej kontroli organów państwa.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!