Najpierw spotkanie z krakowskimi nauczycielami, potem ze studentami w Klubie Jagiellońskim - tak wyglądała niedzielna wizyta w grodzie Kraka prof. Piotr Glińskiego, socjologa i kandydata PiS na premiera rządu technicznego.

- Chciałem także porozmawiać z państwem, bo moja wiedza jest zbyt wąska i niedoskonała, by w sposób kompetentny mówić o problemach polskiej oświaty i nauki, a budując środowisko eksperckie potrzebuję także wsparcia od specjalistów z państwa dziedziny - mówił do kilkudziesięciu nauczycieli, zarówno szkół podstawowych jak i średnich oraz wyższych prof. Piotr Gliński, starający się o zastąpienie gabinetu Donalda Tuska, własnym rządem "technicznym" z ramienia PiS. Zebrani w dniu swojego święta nauczyciele, w krakowskim magistracie z uwagą słuchali co ma im do zaproponowania doświadczony socjolog. Nie ukrywał, że sprawa edukacji i wychowania znajduje się wśród jego ośmiu priorytetów, które chce realizować jako premier rządu eksperckiego. A winą za obecną sytuację w tym sektorze, obarczył gabinet Tuska, krytykując przy okazji obietnice zawarte przez niego w tzw. drugim expose. - Jeżeli Polska się nie zacznie rozwijać w inny sposób, to istnieje niebezpieczeństwo, że na stałe pozostaniemy w gronie tych krajów, które się nazywa peryferyjnymi. Cywilizacyjnie przegramy -
podkreślał prof. Gliński.

Kandydat PiS na premiera wezwał obecnych na spotkaniu nauczycieli, by tworzyli społeczeństwo obywatelskie, poprzez "wychowanie pokolenia, które jest partnerem dla państwa". Do podobnego tematu prof. Gliński nawiązał w spotkaniu z kilkunastoma krakowskimi studentami w siedzibie Klubu Jagiellońskiego. Socjolog nie ukrywał, że bardzo żałuje stracenia szansy na budowę takiego społeczeństwa jakim był ruch "Solidarność". W jego ocenie, polskie doświadczenia z lat 80. ubiegłego stulecia zostały zaprzepaszczone przez m.in. wydarzenia okrągły stół a sam temat budowania społeczeństwa obywatelskiego ucichł na długie ponad 15 lat. Prof. Gliński przez całe spotkanie uciekał od tematów politycznych, prezentując się od naukowej strony (m.in. w latach 2005–2011 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego).


Prof. Piotr Gliński, od momentu gdy na początku października br. został zaprezentowany jako kandydat PiS na szefa technicznego rządu, budzi spore zainteresowanie mediów. Wówczas zaprezentował kilka priorytetów programowych, które chce realizować jako premier eksperckiego gabinetu, z porozumieniem wszystkich partii opozycyjnych w polskim parlamencie. Pomimo przegłosowania przez Sejm w miniony piątek wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, szef PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że za kilka tygodni jego ugrupowanie złoży wobec niego wniosek o konstruktywne wotum nieufności.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!