BBC chce wykupić licencję i wyemitować na kanale BBC Two serial „Nasze matki, nasi ojcowie“. Angielska Polonia szykuje we wtorek protest w Londynie.

Niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie“ wywołał sporo zamieszania. W Polsce środowiska kombatanckie protestowały przeciwko haniebnemu wypaczaniu historii w publicznej telewizji. Grupa młodych rekonstruktorów nakręciła nawet własny filmik pokazujący niemiecką produkcję w krzywym zwierciadle. Pomimo tych doświadczeń niemiecka telewizja ZDF nie ma oporów przed dalszym lansowaniem swojej produkcji.

Ostatnio filmem zainteresowała się angielska telewizja BBC. Serial „Unsere Mütter, unsere Väter” w reżyserii Philippa Kadelbacha chciałaby wyemitować na kanale BBC Two. Informacja ta poruszyła środowiska polonijne w Wielkiej Brytanii. Patriae Fidelis (Stowarzyszenie Młodzieży Patriotycznej) wraz z polonijnymi stowarzyszeniami przygotowało już protest. W piśmie do szefów BBC powołano się na wypowiedzi wybitnych autorytetów. Przywołano słowa niemieckiego historyka prof. Klausa Ziemera, że serial pomimo zalety ukazania różnorodności postaw Niemców podczas II wojny światowej, znacząco zakłamuje historię Armii Krajowej.

Inny niemiecki historyk prof. Bogdan Musiał przyznał, że Polacy w tym filmie pokazani są w sposób jednoznaczn jako urodzeni antysemici. Ten film jest wynikiem niemieckiej polityki historycznej – przekonuje historyk. Prof. Weiss wyjaśnia, że jest to efekt tego, iż Niemcy jako naród nie dają sobie rady z ciężarem hańby. „Ten film powtarza pewne schematy znane już wcześniej z podobnych prób współdzielenia się winą” – przytoczono słowa profesora w piśmie do BBC. Film „zniesławia nie tylko żołnierzy Armii Krajowej walczących o niepodległość Polski, ukazując ich jako okrutnych antysemitów, ale pośrednio cały naród polski, będący od 1 września 1939 ofiarą ludobójczej polityki państwa niemieckiego, rządzonego przez NSDAP zrzeszającej u szczytów swojej „świetności” 8 milionów członków –napisali patrioci z Patriae Fidelis.

Jak krótka jest angielska pamięć przekonamy się niebawem. Przed 74. laty Anglia wypowiedziała III Rzeszy wojnę. Dzisiaj angielska stacja telewizyjna chce Niemców za to przeprosić?

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!