Stowarzyszenie Mozart 2003, organizator bezprecedensowego cyklu historyczno-liturgicznych wykonań wszystkich utworów sakralnych Mozarta, zagra w niedzielę 23 sierpnia w bydgoskim kościele Świętej Trójcy o godzinie 18.

Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, zrzeszającą młodych muzyków, którzy chcą, aby spotkanie prawdziwego sacrum z kulturą wysoką dawało potężny ładunek uniwersalnych wartości: miłość, dobro, radość oraz stwarzało możliwość spotkania z Bogiem.

Projekt Mozart 2003 jest próbą wykonania wszystkich sakralnych dzieł Mozarta z okresu osiemnastu lat. Na bydgoskim koncercie wystąpi 70-osobowy chór wraz z orkiestrą, którzy wykonają m. in.: "Mszę Świętej Trójcy KV 167", "Ave verum Corpus KV 618" Mozarta oraz specjalnie skomponowany na tę okazję utwór "Hora Judicii" Wojciecha Błażejczyka - warszawskiego kompozytora młodego pokolenia.

Utwory zostaną zagrane w ramach liturgii mszalnej sprawowanej po łacinie. Partnerem akademickim wydarzenia jest Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Dlaczego WSG wspiera takie przedsięwzięcia? - Odpowiedź jest bardzo prosta. To wydarzenie wspiera Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG w Bydgoszczy. Jednym z głównych celów działania APK jest wspieranie i pomoc w rozwoju utalentowanych osób, tych co chcą działać Projekt Mozart jest tego typu projektem - mówi Agnieszka Puza, kierownik Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG


Projekt Mozart 2003

Jest to nowatorska próba liturgicznego wykonania wszystkich dzieł sakralnych Mozarta w ciągu najbliższych osiemnastu lat. Cały cykl tych wykonań został zainaugurowany w 2003 r. wykonaniem mszy Dominicus Messe KV 66 oraz motetu Ave Verum Corpus KV 618 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Było to pierwsze w Polsce liturgiczne wykonanie Dominicus Messe.

Tworzącym Projekt Mozart jest liczący siedemdziesiąt osób profesjonalny zespół muzyków - absolwentów i studentów najlepszych Akademii Muzycznych w Polsce.

Repertuar Projektu Mozart 2009:

Wolfgang Amadeusz Mozart:
Trinitatis messe C-dur KV 167
Venite populi - Offertorium KV 260 (248a)
Sonate all'epistola KV 278 (271e)
Kyrie d-moll KV 90
Maria Wąsowicz -
Hymn wieczorny (2004)
Maria Borecka - Kantata o chlebie (2005)
Katarzyna Kwiecień - Źródło (2005)
Aleksander Kościów - Dilexit (2006)
Przemysław Zych - Agni Canticum (2007)
Bartosz Kowalski - Banasewicz - Jubilate Deo (2008)
Wojciech Błażejczyk - Hora Judici (2009) - prawykonanie

Więcej o stowarzyszeniu i programie na stronie Mozart2003.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!