Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokurator z Gdańska zostanie odwołany za Amber Gold?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Prokurator Generalny złożył wniosek do Krajowej Rady Prokuratury o odwołanie prokurator z Gdańska-Wrzeszcza za "nienależyte wypełnianie obowiązków służbowych" w sprawie Amber Gold.

W zeszłym tygodniu Prokurator Generalny, Andrzej Seremet, zapowiedział, że w związku z aferą Amber Gold powinien być wniosek w sprawie odwołania z funkcji, pani prokurator rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Wniosek prokuratora generalnego o zgodę na odwołanie pani prokurator został przesłany już do Krajowej Rady Prokuratury. Głównym motywem wniosku jest "nienależyte wypełnianie obowiązków służbowych" w sprawie Amber Gold.

Prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, poinformował dziennikarzy, że wniosek o odwołanie z funkcji prokuratora zawiera uzasadnienie, ale ze szczegółami jego treści musi się najpierw zapoznać Krajowa Rada Prokuratury (KRP) – czytamy w serwisie TVN24. Może ona wniosek zatwierdzić lub nie, a - zgodnie z prawem – jej decyzje są wiążące.

Według reguł ustawowych szef prokuratury rejonowej odpowiada za bieżący nadzór nad działaniami wszystkich prokuratorów z podległej jednostki oraz za prawidłowość ich decyzji. Nie może być on - zgodnie z przepisami – odwołany z funkcji, przed upływem kadencji, bez zgody KRP.

W przypadku prokurator rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, zdaniem Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, decyzje procesowe, jakie zapadały w sprawie Amber Gold w latach 2009-2011, były "nietrafne merytorycznie". Jak mówił w końcu sierpnia prokurator Seremet - wiele faktów świadczy o "niedoskonałości pracy prokuratury".

Przypomniał, że prokuratura rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu najpierw odmówiła śledztwa, a po uchyleniu tej decyzji przez sąd – kolejne postępowanie umorzyła (a to także zostało uchylone), następnie podjęła decyzję o zawieszeniu dochodzenia i zwlekała z jego odwieszeniem. W końcu śledztwo w sprawie Amber Gold na początku lipca br. przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Wniosek Prokuratora Generalnego musi rozpatrzyć Krajowa Rada Prokuratury. Szef KRP, prok. Edward Zalewski poinformował w zeszłym tygodniu, że może to nastąpić 18 września br. Pytany w Sejmie przez posłów Prokurator Generalny o ewentualne jego działania "w przypadku nieuwzględnienia wniosku prokuratora generalnego przez KRP" – odpowiedział, że "prawo jest takie, jakie jest". "Jeśli KRP nie uwzględni wniosku, przyjmę to do wiadomości, bo innych możliwości prawnych nie mam" - powiedział prokurator generalny posłom.

KRP jest strażnikiem "niezależności prokuratorów". Ma 25 członków. Według TVN24 w jej składzie są: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz 11 prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto