"Patrzę na: islam" to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam, jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to obraz dominuje w obecnym dyskursie publicznym. Przegląd "Patrzę na: islam", zawita do czterech miast Polski we wrześniu i w październiku tego roku.

Przegląd jest próbą ukazania, za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych, bogactwa kultury ale przede wszystkim ukazania muzułmanów i muzułmanek jako jednostki z ich lękami, marzeniami, problemami i sukcesami.

"Prorok" - film otwarcia najważniejszego festiwalu animacji na świecie w Annecy, otworzy również przegląd Patrzę na: islam w warszawskim kinie Muranów (19 września, godz. 11.00). Pełnometrażowa animacja (nie tylko dla dzieci) według kultowego dzieła pochodzącego z Libanu amerykańskiego poety Kahlila Gibrana została wyreżyserowana przez Rogera Allersa, twórcę Króla Lwa. Jako producentka i głos jednej z głównych bohaterek, Kamili, udzieliła się Salma Hayek. Na uwagę zasługują przepiękne interludia ilustrujące zagadnienia poruszane przez tytułowego Proroka (Liam Neeson), stworzone przez gwiazdy światowej animacji, m.in. Polaka Michała Sochę, Joanna Sfara (autora komiksu Kot Rabina), Paula i Gaëtana Brizzich (Zaczarowana, Tarzan, Dzwonnik z Notre Dame) oraz muzyka skomponowana przez Gabriela Yareda (Angielski pacjent) w wykonaniu m.in. Damiena Rice'a i Yo Yo Ma. Film zostanie wyświetlony w wersji z lektorem. Polecany dla dzieci powyżej 7 roku życia.

Po pokazie w foyer kina odbędą się dla dzieci warsztaty.

"Proroka" będzie można obejrzeć również w Białymstoku - Kino Forum, 27 września (niedziela), godz. 11.00, Lublinie - Centrum Kultury Lublin, 3 października (sobota), godz. 11.00) i Łomży - Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, 11 października (niedziela), godz. 11.00).

Kolejnym filmem będzie "Sztuka i rewolucja", reżyseria Marco Wilms. Film dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. arabskiej wiosny, poprzez upadek Muhammada Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r., aż do upadku Hosniego Mubaraka. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość. Warszawski pokaz odbędzie się w klubokawiarni państwomiasto (ul. Andersa 29) we wtorek 22 września o godz. 20.00.

W Warszawie pokaz filmu poprzedzi debata na temat „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie” (państwomiasto, 22 września - wtorek, godz. 18.30).

W Białymstoku (Kino Forum, 27 września - niedziela, godz. 19.00), Lublinie (Centrum Kultury Lublin, 4 października - niedziela, godz. 19.00) i Łomży (Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, 11 października - niedziela, godz. 18.00) bezpośrednio po filmie Sztuka i rewolucja odbędą się debaty na temat „Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?”.

W środę 23 września o godz 19.00 kino Muranów zaprasza na film otwarcia "Pieśni bez ojczyzny" w reżyserii Ayata Najafiego. Jest to dokument brata (Ayata Najafiego) o siostrze, kompozytorce Sarze Najafi, która, pomimo panującego w Iranie zakazu występów solowych kobiet, usiłuje zorganizować koncert z udziałem artystek irańskich i francuskich. Film jest przejmującym zapisem walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się.

Reżyser filmu, Ayat Najafi będzie gościem pokazów i debat pod tytułem „Kobieta w islamie” w Warszawie (Kino Muranów, 23 września – środa, pokaz filmu o godz. 19.00, debata o godz. 20.40) i Białymstoku (Kino Forum, 24 września – czwartek, pokaz filmu o godz. 18.00, debata o godz. 19.40).

Po przeniesieniu pokazów do Białegostoku, w piątek 25 września o godz. 18.00 zaprezentowany zostanie film "Przestrzeń miłości", w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Na przedmieściach Teheranu funkcjonują małe fabryki, zatrudniając nielegalnie afgańskich uchodźców. Mieszkają oni wraz ze swoimi rodzinami w starych kontenerach, pobliskich szałasach lub slumsach. Pomimo tych nieprzyjaznych warunków, pomiędzy dwójką młodych mieszkańców tego miejsca rodzi się uczucie. Bezpośrednio po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z gośćmi na temat „Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia”.

W Białymstoku odbędzie się śniadanie filmowe w klubokawiarni Zmiana Klimatu, podczas którego będzie można spróbować przysmaków z krajów muzułmańskich oraz obejrzeć zestaw filmów krótkometrażowych: Messi z Bagdadu, reż. Sahim Omar Kalifa, Parvaneh, reż. Talkhon Hamzavi, Dzień w Raju, reż. Assal Ghawami, Dziecko, reż. Ali Asgari Simorgh, reż. Meghdad Asadi Lari.

Serię filmów krótkometrażowych publiczność zobaczy również w Lublinie (Klubokawiarnia Kawka, sobota, 3 października) i Łomży (Herbaciarnia Pikoteria, sobota, 10 października).

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!