(© www.apple.com)

Przeglądarka internetowa Safari? Czy warto zainstalować na swoim komputerze?

Od czerwca 2008 roku korzystam z przeglądarki internetowej Google Chrome, z której wydajności jestem bardzo zadowolony, ale mój znajomy zachęcił mnie do przyjrzenia się bliżej przeglądarce Safari, która w jednym z badań rynku zajęła drugie miejsce pod kątem udziału w rynku przeglądarek alternatywnych na stronach anglojęzycznych z pominięciem IE wg stanu z IV kwartału 2008

Krótka geneza Safari.Safari została stworzona przez firmę Apple, która znana jest przede wszystkim z rozwijanej od wielu lat serii komputerów Macintosh, w postaci komputerów stacjonarnych iMac, Mac Mini, Mac Pro oraz laptopów: MacBook, MacBook Pro oraz MacBook Air. Przeglądarka pierwotnie przeznaczona była jedynie dla systemu operacyjnego Mac OS X, jednak przedsiębiorstwo od czerwca 2007 zdecydowało się na rozpoczęcie udostępniania użytkownikom systemów operacyjnych Microsoft Windows XP i Microsoft Windows Vista.

6,65 procent internautów na świecie korzysta z przeglądarki Safari (stan na wrzesień 2008), co daje drugą pozycję na rynku alternatywnych przeglądarek. Dane dla Polski wskazują na poziom 0,3 procent (stan na okres 9 - 15 września)[8], co daje piątą pozycję na rynku przeglądarek.

Wydajność przeglądarki.Twórcy przeglądarki piszą, że Safari jest najszybszą przeglądarką WWW, Safari ładuje strony nawet do 1,9 raza szybciej niż Internet Explorer 7 i nawet do 1,7 raza szybciej niż Firefox 2.

Skrypty JavaScript wykonuje nawet do 6 razy szybciej niż Internet Explorer 7 i nawet do 4 razy szybciej niż Firefox 2.

ZaletyJakie wrażenia może wynieść użytkownik po pierwszym uruchomieniu przeglądarki Safari? Na pewno będzie pod wrażaniem szybkości. Mateusz korzysta z Safari od listopada 2008r. i uważa, że pod względem szybkości Safari jest najbardziej wydajną przeglądarką internetową. "Safari jest zdecydowanie najszybsza. Dzięki temu oszczędzam czas na wyszukiwanie potrzebujących mi informacji. Nie "muli się" jak w przypadku Internet Explorer czy Firefox-a. U mnie "zjada" ponad 3 razy mniej RAM niż Firefox, co jest olbrzymim plusem. Prócz tego ma wbudowane standardy innych przeglądarek tj. czytnik kanałów RSS, blokada pop-upów itp. Kapitalną sprawą jest możliwość zmiany rozmiaru pól tekstowych w formularzach." - mówi Mateusz.

WadyZe względu na słabe zabezpieczenia przed phishingiem, a więc najkrócej pisząc wyłudzaniem poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne, amerykańskie stowarzyszenie Consumer Reports odradza użytkownikom komputerów korzystanie z przeglądarki Safari.

Mateusz również wskazuje wady: "To co wskazałbym jako największe wady to brak zapamiętywania zakładek po zamknięciu przeglądarki, brak filtru reklam oraz brak możliwości powiększenia strony"

Należy zwrócić również uwagę, że z przeglądarki nie mogą skorzystać użytkownicy systemów Mac OS 9, Linux, BSD czy Unix.

PodsumowanieUważam, że kosztem szybkości warto postawić na ograniczenie ryzyka wyłudzenia poufnych informacji osobistych i przed zainstalowaniem oprogramowania w postaci przeglądarki Safari zastanowiłbym się czy aby naprawdę warto ryzykować i odrobinę szybciej dostawać się na strony www?

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!